Hidrolik presin çalışması ve uygulaması.

Hidrolik presler, metallerin ezilmeleri veya kalıplanmaları için ayarlandığı bir çubuk taşıyan makinelerdir. özel amaçla üretilmiş çok çeşitli hidrolik pres vardır

Hidrolik presler birçok karmaşık görevi mümkün kılar.
Pascal yasası, hidrolik pres anlayışının temelinde yatmaktadır. Kapalı sistemlerde sıvı basınca maruz kalırsa, sistemik basıncın sabit kalmasını önerir. Açıkça belirtmek gerekirse, hidrolik presler, kırma işlemi için sıvı uygulayan basıncı uygulayan makinelerdir.

blank

Hidrolik pres nasıl çalışıyor.

Bir hidrolik pres çerçevesi Pascal’ın teorisinin ilkelerine göre çalıştığından, hidrolik sistemler gibi çalışır. Hidrolik abkant presler, silindir, piston, boru ve diğerleri gibi ana unsurlardan oluşur. Makine operasyonu oldukça sade. Çerçeve iki silindirden oluşur ve daha küçük çaplı olana sıvı (genellikle yağ) doldurulur. Buna bağımlı silindir denir.

Bu silindirin pistonu, büyük silindirin içindeki borudan akan sıvıyı sıkıştırarak zorlanır. İkincisi genellikle ana silindir olarak kabul edilir. Bu basınçlara maruz kalır, pistonu sıvıyı ilk silindire geri dönmeye zorlar.

Küçük silindir yoluyla sıvılara uygulanan güç, ana silindir içinde uygulandığında büyük bir kuvvete dönüşür. Hidrolik presler, bir metali ince plakalara sıkıştırmak için yüksek basınç gerektiren farklı amaçlar için endüstride uygulanır. Hidrolik presler, işlenmekte olan malzemeleri ince tabakalara parçalamak veya damgalamak için kullanır.

Hidrolik preslerin uygulama alanları

Hidrolik presler neredeyse her türlü endüstriyel amaç için uygundur. Yine de, esas olarak metal bir nesneyi bir levhaya dönüştürmek için uygulanır. Tıbbi olarak kullanılan tabletlerin yanı sıra kozmetik endüstrisinde toz yapmak için cam inceltme işlemlerinde de uygulanabilir. Aşağıdaki amaçlar için bir hidrolik pres de kullanılabilir:

Arabaları ezmek için. Hidrolik motorlar silindirdeki sıvılara yüksek basınç uyguladığından, bu makine araba kırmada önemlidir. Sıvı basınçlar, büyük bir kuvvetle arabaların üzerine gelen plakayı yükseltir ve onları ezer.

Yağsız kakao tozu. Kakao çekirdekleri işlendiğinde bir çikolata likörü üretilir. Bu sıvı, kakao tozu yapmak için hidrolik preslerle çıkarılır.

Kılıç yapmak için . Kılıç üretim sürecinde çeliği düzleştirmek için hidrolik presler uygulanır.

Soğuk Kapı preslemek için kullanılan özel amaçlı hidrolik preslerde vardır.

blank

Hidrolik pres çeşitleri.

Çeşitli tipteki hidrolik pres makineleri, farklı endüstri alanlarının ihtiyaçlarını karşılar. Aşağıdaki türlerden olabilirler:

Arbor hidrolik pres makinesi: Bu tip pres makineleri, yapılan işin zor olmadığı durumlarda uygundur. Boyut ve özellik bakımından farklılık gösterebilir. Yine de, bu tür pres makineleri, daha fazla üretkenlik yaratmak için gerekli olan daha yüksek basınçları uygulayamaz. Arbor pres makineleri, metal levhalarda delikleri mükemmel bir şekilde deler, damgalar, metal levhaları düzleştirir, yırtır, bir yazıyı işaretler vb.

Laminasyon pres makineleri: Bunlar, manuel olarak çalıştırıldıkları için otomatik işlem yapan hidrolik pres makinelerinden farklıdır. Bu tip makinelerde biri ısı yapmak için uygulanan diğeri soğuyan iki plaka vardır. Bu nedenle laminasyon işlemi nispeten hızlı hale gelir. Bu tip pres makineleri, kağıt ve metaller üzerine polimer gibi malzemeleri lamine eder. Bu pres makinelerinin plakaları yağlar veya elektrik enerjisi ile ısınır. Nüfus cüzdanı, sertifika, kitap kaplaması lamine edilmeye uygundur. Bu nedenle, bu presler farklı endüstriler için olduğu kadar ev ihtiyaçları için de kullanılabilir.

C-çerçeveli pres makineleri: Bu tip pres makineleri C şeklindedir. Bu tasarımın amacı, operatörlerin hareket edebilecekleri daha fazla yere sahip olması için zemin alanını genişletmektir. C şeklindeki pres makineleri, düzleştirme, grafik ve montaj işi içeren tek bir presleme aletini içerir. Farklı ağırlıklarda olabilirler, tekerlekler ve basınç göstergeleri ile görünebilirler.

Pnömatik pres makineleri : Bu tip en yaygın uygulananıdır. Havayı sıkıştırarak ve basınç oluşturarak harekete geçerler. Bu makineler daha hızlı çalışır, ancak diğer bazı türlerin yaptığı gibi aşırı derecede büyük basınçlara ulaşamazlar. Otomobillerin ve uçakların fren sistemlerinde pnömatik pres uygulanmaktadır. Bu makineler montaj, çizim, delme vb. İçin kullanılır. Bu presleri çalıştırmak tam zamanlı bir çalışan gerektirir ve operatörler için güvenli performans sağlamak için güvenli özelliklerle donatılmıştır.

Güç pres makineleri: Bu tip , ağır aparat ve motor kullanımı gerektiren büyük endüstrilerde uygulanmaktadır. Güç pres makineleri, kavramalara bağlı olarak iki tiptedir: tam devirli kavramalar ve kısmi devirli kavramalar. Tam devirli kavramalar durumunda, krank mili tamamen döndüğü sürece kavramalar zarar görmez. Kısmi devir ile ilgili olarak, debriyajlar devirden önce veya daha sonra herhangi bir zamanda imha edilebilir. Bu makineler, zor uygulamaları gerçekleştirdikleri için tehlikelidir. Bu makineler kullanılırken ihtiyati tedbirler alınmalıdır.

Montaj pres makineleri: Bu makinelerde pistonlar ve sıvı, parçaların birleştirilmesi ve bakımının yapılması için aşırı basınç oluşturur.

H-çerçeveli pres makineleri: H şeklindedirler ve çoklu pres uygulamalarını gerçekleştirirler.

İhtiyati ölçüm
Günümüzde hidrolik pres makineleri hem otomatik hem de manuel olarak çalışmaktadır. İkincisi ile ilgili olarak, ihtiyati ölçümler, örneğin blok sistemi, engeller vb.

Kullanırken çok dikkatli olunması gerekir

Hidrolik presler iş kazalarının yoğun yaşandığı makinalar arasındadır. Devasa boyutlarda olan bu makinaların kullanımı kolaydır, fakat tehlikeli makinalardır. Uzuv kayıplarının önüne geçmek için makinanın çalışma düzenine uyarak hareket etmek gereklidir. Pres makinaları kullanılmaya başlanmadan önce mutlaka uzman ve deneyimli kişilerden makinanın eğitimleri alınmalıdır. Ani karşılaşılabilecek durumlar için mutlaka güvenlik önlemleri alınmalı ve güvrnlik eğitimi operatöre verilmelidir. Hidrolik pres makinaları ile ilgili alınabilecek önlemler makina çalışmaya başlamadan önce zamanında alınmalıdır.

Didrolik preslerle ilgili Çalışma ve sosyal güvenilik bakanlığı iş teftiş kurulunca hazırlanmış Mekanik ve Hidrolik preslerin çalışma prensibi ve iş sağlığı ve güvenliği yönünden incelenmesi dökümanını okuyabilirsiniz.

 

Hidrolik pres makinelerinin avantajları.

Diğer makinelerden farklı olarak, hidrolik pres makineleri çeşitli malzemeleri tam olarak sıkıştırabilir. Ek olarak, hidrolik pres makineleri, daha küçük çaplı silindirlerde büyük basıncı sıkıştırabildikleri için mekanik makinelerin kapladığı alanın yalnızca yarısını kaplar.

İlginç Bulabileceğiniz Daha Fazla Haber /Blog