Hidrolik presler, bir hidrolik silindir kullanarak bir sıkıştırma kuvveti oluşturmak için kullanılan cihazlardır. Basit bir deyişle, bir hidrolik pres, bir şeyi ezmek için sıvılara uygulanan basıncı kullanan bir makinedir. Bu makineler, Pascal yasası ilkesine göre çalışır. Hidrolik Pres Makina İmalatı zor bir iştir. Hidrolik presler yağ (sıvı) basıncı ile çalışan preslerdir. mekanik preslerde olduğu gibi tek tesirli, çift tesirli olabilirler. veya gövde yapılarına göre açık gövdeli veya kapalı gövdeli (düz kenarlı) olabilirler. elektrik motorundaki elektrik enerjisi ile yağ basmaya yarayan pompalar döndürülerek sisteme basınçlı yağ basılır. bu basılan yağ çeşitli yön denetim valfleri ve basınç ayar regülatörleri ile denetlenerek silindirlere etki ettirilir ve silindirler ileri geri (doğrusal) hareket ederler ve mekanik enerji meydana gelmiş olur. silindirlere bağlı olan koç (hareketli kafa) aşağı yukarı hareket eder.

soguk kapi presi 7

Presler Nasıl Çalışır?

Pek çok farklı pres türü olmakla birlikte, her bir hidrolik pres temelde aynı şekilde çalışır. Presler, uygulamaya ve pres boyutuna bağlı olarak manuel, pnömatik veya elektrikli olabilen bir hidrolik pompa ile çalıştırılır. Pompalar, ton olarak derecelendirilen presin gücünü belirleyen sabit bir basınç oluşturur. Bir kez devreye girdiğinde, pompa tarafından oluşturulan basınç, pres silindirini uzamaya zorlar. Bu silindir, pompa tarafından kontrol edilen belirli bir kuvvetle malzemeye bastırarak malzeme ile temas eder.

Basınç kaldırıldığında, silindir yuvasına geri çekilir. İşlem her pres işleminde tekrarlanır. Daha büyük ölçekli presleme işlemlerinde veya bir presin sıklıkla kullanıldığı durumlarda, bir pres operatörünün basıncı elle kontrol etme ihtiyacını azaltmak için pompalar elektrikle veya havayla çalıştırılabilir. Operatörler ayrıca pres ve desteği bir kez ayarlayabilir ve baskıyı sürekli olarak yeniden hizalamaya veya ayarlamaya gerek kalmadan tekrarlayan görevleri tamamlayabilir.

Hidrolik Pres Makina İmalatı Uygulamaları

Bu makineler genellikle dövme, perçinleme, kalıplama, kesme, delme, derin çekme ve metal şekillendirme işlemleri için kullanılır ve büyük parçaların kaldırılması ve sıkıştırılmasında yaygın olarak kullanılırlar. Hidrolik Pres Makina İmalatı konusunda Bursa’da oldukça deneyimli firmalar vardır. Bunların başında Meşe Makina olarak Bursa’da Özel amaçlı hidrolik pres makina imalatı yapmaktayız. Bu makineler, birçok endüstriyel uygulamada, inşaat şirketlerinde, metal endüstrisinde ve ahşap işleme depolarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Hidrolik laminasyon presleri, ahşap bileşenlerin, kontrplakların, bölme levhalarının ve MDF levhaların imalatında veya lamine edilmesinde kullanılır .

Hidrolik Pres Türleri

Farklı tipte hidrolik presler mevcuttur. Laminasyon presleri, C-çerçeve presleri, Pnömatik presler, güç presleri bunlardan birkaçıdır. Hidrolik presler herhangi bir malzemeyi tam olarak sıkıştırabilir. Silindirik çapta büyük bir basıncı sıkıştırabilme özelliğine sahip oldukları için bu makineler çok daha az yer kaplar. Bu hidrolik preslerin önceki mekanik karşı parçaları çok yer kaplıyordu. Ayrıca daha az ekonomik olma gibi ek bir dezavantajı da vardır. Hidrolik presler kompakttır ve ayrıca kurulum, devreye alma ve bakımın çok uygun ve basit olmasını sağlar.

Avantajları

Bu makineler oldukça sağlamdır. Hızlı kapanan pompa ve radyal pistondan yapılmıştır. Sağlam, tüm kaynaklı yapı, maksimum yük koşullarında minimum sapmaya sahiptir ve bu da tüm çalışma alanı boyunca eşit şekilde bastırılmasına neden olur. Bu nedenle çok az güç tüketimine sahiptirler. Bu özelliğinden dolayı oldukça ekonomiktirler. Bu makineler, maksimum sağlamlık ve burulma sertliği sağlamak için operasyonel esneklik sunar .

Piyasada bulunan otomatik ve manuel hidrolik presler gibi seçenekler de mevcuttur. Bu otomatik makineler, bu cihazlarla çalışırken dikkat edilmesi gereken ek güvenlik önlemleriyle birlikte gelir. Bu cihazlarla çalışırken kilitleme ve bariyer muhafazalarına dikkat edilir.

Kapasiteleri

Hidrolik presler ayrıca Hidrolik pres kapasitelerine göre sınıflandırılır. Bu makineler 640 ton, 100 ton, 150 ton vb. Farklı kapasitelerde gelir ve 6000 tona kadar değişir. 640 tonluk hidrolik presler, kontrplak presleri, kara tahta presleri, kapı presleri vb. Gibi basit preslerde kullanılabilir. 6000 ton ise ahşap kompres yapımı gibi daha ağır işler için kullanılabilir. Benzer şekilde 1500 ton, Kontrplak presleri için yaygın olarak kullanılabilir. Yoğunlaştırılmış kontrplak presleri damalı Kontrplak Pres, kısa çevrim laminat pres ve Coir yatak presleri.

Dünya genelinde çeşitli işleme operasyonlarına yardımcı olabilecek çok sayıda hidrolik tip pres üreticisi bulunmaktadır.

Endüstrilerde Hidrolik Pres Kullanmanın Çeşitli Avantajları

Hidrolik pres, farklı endüstriyel uygulamalar için kullanılan çok önemli bir mekanik cihazdır. Bu presler, ağırlık kaldırma, presleme, delme, dövme, ezme, derin çekme, metal şekillendirme işlemleri gibi çok sayıda işlevi yapar. Ayrıca ani kuvvetlerin uygulanmasını gerektiren diğer görevleri yerine getirmek için kullanılabilir. Bir hidrolik presin çalışmasına en basit ve en iyi örnek, genel bir otomobil garajında ​​gerçekleştirilen araba kaldırma işlemidir. Araba kaldırma mekanizması, tamircilerin arabanın yıkama, onarım ve bakımını yapmasını kolaylaştırır.

Hidrolik pres, sıkıştırılamaz akışkanı kullanır ve kapalı bir alanda basınç uygulanmasıyla, akışkanın her yöne uyguladığı bir basınç oluşturur. Endüstrilerde hidrolik pres kullanmanın birçok avantajı vardır.

Hidrolik preslerin yaygın kullanımlarından bazıları aşağıda tartışılmaktadır:

 1. Otomotiv sektöründe hidrolik presler titreşim kontrol makinelerinde, fren balatalarında ve sızdırmazlık elemanlarında kullanılmaktadır. Bu cihazlar aynı zamanda araç zeminlerine serilen halı ve paspasların imalatında da kullanılmaktadır. Otomobil endüstrisinde kullanılan kalıplama işlemi de bu cihazların uygulanmasıyla kolaylaştırılabilmektedir.
 2. Hidrolik presler, beyaz eşya imalatı sektöründe faaliyet gösteren firmalar tarafından da yoğun olarak kullanılmaktadır. Hidrolik presler, buzdolapları, makinede işlenmiş çamaşırlar ve diğer ev aletleri gibi farklı ürünleri üretmek için kullanılır. Ayrıca, bu makineler, aletlerin çoğunda kullanılan panellerin yapımında kullanılan malzemeleri damgalama, presleme ve sıkıştırma için de kullanılmaktadır.
 3. Elektrik sektöründeki endüstriler de bunlardan anahtar, priz, kompresör ve termostat gibi elektrikle çalışan ürünler imal etmek için yararlanmaktadır.
 4. Hidrolik presler gıda sektöründe de kullanılmaktadır. Konserve amacıyla oldukça kullanışlıdırlar. Et, peynir veya diğer çabuk bozulan ürünler gibi gıda ürünleri, daha uzun süre taze kalmaları için sıkıştırılır ve sıkıca paketlenir.
 5. Sepet topları, golf topları, tenis topları ve spor ayakkabıları gibi spor malzemelerinin üretiminde ve geliştirilmesinde de kullanılırlar. Hidrolik preslerin iki parçasının sıkıştırılması ve montajı kolaylıkla yapılabilmekte ve bu nedenle spor endüstrisindeki üreticiler tarafından başarıyla kullanılmaktadır.
 6. Laboratuvarlarda vakum paketleme numuneleri ve numuneler için hidrolik presler de kullanılmaktadır.

Hidrolik çalıştırılan pres avantajları , geleneksel pres diğer türleri üzerinde çoktur. Bu nedenle, günümüzde en çok endüstrilerde bulunurlar.

hidrolik pres makine imalatı

hidrolik pres makine imalatı

Hidrolik Pres Üreticileri: Size Nasıl Yardımcı Olurlar?

Hidrolik presler bugün imalat sanayinin en büyük yatırımlarından biri olarak ortaya çıkmıştır. Bir hidrolik pres, bir şeyi sıkıştırmak için hidrolik gücü veya basıncı kullanan bir makineyi ifade eder. Hidrolik preslerin mekanik preslerin yerini almasının ana nedenlerinden biri, şekillendiricilerin elemanları bastırırken, herhangi bir strok aralığında tam kuvvet uygulayabilirken, ikincisi yalnızca nesne çok yakın bir alana yerleştirildiğinde tam basınç uygulayabilmesidir. Hidrolik pres, kalıp alanı, strok uzunluğu ve basıncı sayesinde daha fazla çok yönlülük sayesinde mekanik karşılığına göre puan alır.

Bu presler öncelikle aşağıdakileri içeren geniş uygulamalara sahiptir:

 • Dövme
 • Karartma
 • Sıkıştırma kalıplama
 • Kabartma
 • Çizim
 • Enjeksiyon kalıplama
 • İstifleme
 • Tank başı şekillendirme
 • Tampon oluşturma
 • Çelik cetvel kalıp kesimi
 • Toz Sıkıştırma
 • Uçan kesme
 • Isıtılmış merdane
 • Damgalama
 • Delme
 • Hidrolik pres muhafaza sistemleri
 • Konveyör

soguk kapi presi 5

Önerilen Yazı Makina İmalatında Malzeme Seçiminin Önemi

Hidrolik pres üreticileri,

bu makinelerin dahili aşırı yük korumasına sahip olmasını sağlamıştır. 100 tonluk bir hidrolik basınç, 100 tondan fazla basınç uygulamayacaktır. Yani aslında prescilerin bu makineleri veya presleri aşırı yükleyeceğinden veya bu nedenle bu preslerin kazayla bir insanı parçalayacağından endişelenmeleri için hiçbir neden yok demektir. Basın, kaza olasılığını neredeyse tamamen ortadan kaldıran, zaten sabit olan basınca göre çalışır. Baskı gücü arzu edilen şekilde kontrol edilebildiğinden, belirli bir iş setine uyacak bir dizi işi yerine getirmek için makineden yararlanılabilir.

Hidrolik presler, mekanik preslere göre daha düşük yatırım ve işletme maliyetleri içerir. Dahası, belirli parçaların değiştirilmesi, benzer parçaların mekanik muadilleriyle değiştirilmesinden daha ucuzdur.

İmalat endüstrisi ve ahşap işleme birimleri bu makinelere çok bağımlı olduklarından, hidrolik pres üreticilerini gereken ihtiyatla seçmeleri zorunlu hale geliyor.

Hidrolik preslerin temel özellikleri

Hidrolik preslerin temel özellikleri arasında esneklik, hızlı Yatırım Geri Dönüşü, çok işlevlilik, tasarım sınırlamalarının olmaması, düşük ön maliyetler, bir dizi kontrol seçeneği ve yüksek derecede özelleştirmedir. Bu özellikler, hidrolik preslerin yüzlerce ton basınç üretmesini ve böylelikle büyük hacimlerde üretim yapmalarını sağlar. Onlar olmadan makineyle ilgili tüm görevlerin eksik kalacağına inanılıyor. Forkliftlerden buldozerlere kadar bir dizi makine hidrolik makinelerin gücüyle destekleniyor.

Modern mekanik, metal, ahşap ve inşaat endüstrileri , makina imaltı daha hızlı işlem ve karmaşık gereksinimleri karşılamak için hidrolik preslere ve ekipmanlara ihtiyaç duyar.

Preslerimizde kalite ve hassasiyet her zaman birinci ana hedefimiz olmuştur. Odağımızı müşterilerimizin istek ve üretim konuları oluşturmaktadır. Bu nedenle yapılacak imalatlara özel ölçülerde ve hızlarda makine üretimi yaparak sanayicinin hizmetine sunuyoruz. Meşe Makina Hidrolik Pres İmalatında uzmanlaşmıştır.

Hidrolik Preslerle ilgili yazdığımız makalelere buradan ulaşabilirsiniz.