Hidrolik pres adıyla anılan ve metalik işlemlerde çok amaçlı şekilde kullanılan makinenin kullanım alanı çok fazladır. Metalik işlemlerde ezmek, düzleştirme işlemleri yapmak veya kalıba sokmak gibi işlemlerde kullanılır. Malzemelerin yerleştirildiği bir yatağı ve işlemlerin yapıldığı bir plakası olan makineler arasında bulunur. Hidrolik presler temeli Pascal teorisine dayanan bir işleme mantığına sahiptir.

Bu ilkenin en temel haline göre bir şeyin ezilmesi için sıvılara basınç uygulanması gerektiği bilgisinden hareket edilir. Joseph Bramah tarafından kullanılır duruma getirilen presler birçok açıdan basit işleyişine kıyasla işe yarayan makineler arasında bulunur. Aslında endüstriyel işlemler yapan bir fabrikada bu tarz bir iş için kullanılan makineyi görenler olsa da bunun hidrolik pres olduğunu anlamaları için bilmeleri gerektiğinden fark etmemeleri mümkündür.

blank

Hidrolik presin uygulaması

Çalışma Prensipleri Nasıldır?

Pascal ilkesi olarak bilinen bir mantığa bağlı şekilde çalışan makinelerin çalışması için bu prensipten hareket edilmesi gerekir. Akışkanlar mekaniği olarak adlandırılan bir anlayış içinde çalışmaları sağlanır. Bir yerdeki basıncın sonsuz şekilde bir yönü olduğu ve sıkıştırılamayan bir sıvının herhangi bir noktasında değişen basıncın her yerde aynı değişime neden olacağı mantığına dayanır. Matematiksel olarak ifade edilen bu anlayış çerçevesinde kurulan hidrolik prensipler bu mantıkta çalışma prensibine sahiptir.

Çalışmaları Nasıl Olur?

Makinede bulunan parçaların bazıları pres, silindir, piston, hidrolik boru tarzındaki kısımlardır.

Çalışma mantığı ise şu şekildedir:

  • İki silindirden oluşur,
  • Sıvı veya yağ küçük olan çaptaki silindire dökülür,
  • Bu silindirdeki piston bir borudan diğer boruya doğru sıkıştırma sağlar,
  • Daha büyük olan silindir ise ana silindirdir,
  • Ana silindir yani büyük olan silindir üzerinde ise basınç uygulanması mümkün olur,
  • Küçük silindirden büyük olanına doğru gelen basınç büyük silindirde daha çok basınç olmasına neden olur.

Bu şekilde ezme, parçalama veya şekil verme işlemlerinin yapılması mümkün hale gelir. Çalışma ilkeleri anlaşıldığı üzere oldukça temel ve basittir.

Hidrolik Presler Nerelerde Kullanılır?

Çalışma sahaları oldukça geniş olduğundan birçok alanda çalışmaları söz konusu olur. Ama esas çalışma alanlarının neresi olduğu sorusuna verilecek olan cevap dövme, perçin işlemleri, derin çekme, kalıplama, delme, kesme tarzında metal işlemlerdir. Uygulamaların tamamında esas olan işlemlerin sık şekilde tekrar edilir olmasıdır.

Nasıl Kullanılır?

Kullanımı için endüstriyel alanların ve amaçların tamamını işaret etmek doğru olduğundan dolayı geniş bir liste oluşturulabilir. Temelde metal nesnelerin metal tabakalara dönüştürülmesi amacıyla kullanılmaları gerekir.

Diğer endüstri kollarında kullanılma amacı ise cam inceltme işlemleri, kozmetik alanında tozların yapılması veya tabletlerin tıbbi şekilde kullanılır duruma getirilmesi gibi nedenlerdir. Yaygın şekilde pres amacıyla kullanılır olduğundan arabaların kırılması, yağsız kakao tuzunun elde edilmesi, kılıç tarzı metalik işlemlerin yapılması gibi farklı yerlerde de denk gelmek olasıdır.

blank

Hidrolik presin çalışması

Ne Tarz Çeşitleri Vardır?

Preslerin çeşitlerine bakıldığında farklı gereksinimler için farklı çeşitlerinin olduğu fark edilir. Ağaç dikme presleri, laminasyon işlemlerinde kullanılan presler, C-frame alanında kullanılan presler, pnömatik presler, güç presleri gibi pres çeşitleri bulunur. Montaj işlemlerinde kullanılan veya çerçeve yapımında kullanılanlarına rastlamak da mümkündür. Fark edileceği üzere kullanım durumuna bağlı şekilde farklı isim ve türlerini bulmak olasılıklar arasında yer alır.

Kullanım Sırasında Güvenlik Nasıldır?

Güvenlik her makine için geçerli olduğu gibi presler için de geçerlidir. Otomatik veya manuel şekilde çalıştırılması seçeneklerinden birisini seçmek gerekir. Manuel çalıştırma işlemlerinde güvenlik önlemlerinin en üst seviyede alınması önemlidir. Bu sayede bariyer ve kilitleme tarzı durumlar engellenir.

İmalatınız yaptığımız makinalarımızı görebileceğiniz Youtube Kanalımız

İlginç Bulabileceğiniz Daha Fazla Haber /Blog