Robot Ekipmanları Nelerdir?

Yapay zeka teknolojisinin gelişmesiyle birlikte birçok sektörde kullanılabilecek farklı özelliklerde robotlar üretilmeye başlanmıştır. Endüstriyel sektörlerde kullanılmaya başlayan robot sistemleri için farklı ekipmanlar üretiliyor. Robot ekipmanları, sağlam ve kolay kullanılabilir özelliğe sahip olmalıdır. Robot ekipmanları yapılacak olan projeye göre seçilir. Robot ekipmanları, robotun oluşturulmasını ve istenilen amaca göre işlem yapmasını sağlayan parçalardır.

arge banner

Önerilen Yazı Özel Makina İmalatı Ve Endüstriyel Otomasyon

Robot Nedir?

Robot, akıllı bilgisayar sistemleri olarak tanımlanabilir. Mekanik, kontrol ve algılama sistemleri bulunan, bilgisayar algoritmaları sayesinde akıllı davranan makinalar olarak tanımlanabilir. Bir makinanın robot olarak tanımlanabilmesi için dört önemli bölümünün olması gerekiyor. Bu bölümler, çevresindeki verilerin algılanabilmesi için sensörler, verilerin toplanması ve kontrolü için elektronik devreler, işlemlerin yapılmasını sağlayacak program ve hareket etmesini sağlayacak mekanizmalardır. Gerekli ekipmanları tamamlayan ve bilgisayar algoritmalarını oluşturanlar robot yapmaya başlayabilecektir.

Robotik Nedir?

Robotik, insan eylemlerini çoğaltan veya onların yerine geçen robot adı verilen makineler üreten bilim, mühendislik ve teknolojinin kesişimidir. Pop kültürü her zaman robotlardan etkilenmiştir – örnekler arasında R2-D2, Terminator ve WALL-E sayılabilir. Bu aşırı abartılı, insansı robot kavramları genellikle gerçek şeyin bir karikatürü gibi görünür. Ama onlar bizim fark ettiğimizden daha ileriyi düşünüyorlar mı? Robotlar, gelecekte R2-D2 benzeri bir makine olasılığını ortadan kaldırmayan entelektüel ve mekanik yetenekler kazanıyor.

Robot Ekipmanları Üretimi

Teknoloji sayesinde, farklı alanlarda kullanılmaya başlayan robotlar, farklı tasarımlara sahip olmaya başladı. Robot yapımında kullanılan dört temel kısım hazırlandıktan sonra robot yapım işlemlerine başlanabiliyor. Robot yapabilmek için öncelikle yazılım, elektronik ve mekanik bilgiye sahip olmak gerekiyor. Robotik sistemler üzerinde çalışma yapmaya başlayanlar ilk önce, algılama yapan robotlar tasarlar. Işık algılayan ya da çizgi izleyen robotlar, günümüzde en kolay robot çalışmalarıdır. Robot yapımı bir takım işidir ve robotları oluşturan dört ana temelin her birisinde uzman kişilere ihtiyaç duyulur.

Robot Çeşitleri

Günümüzde, her alanda farklı özelliklere ait robotlar kullanılmaya başlandığı için çok fazla robot çeşidi vardır. Robotik sistemler geliştirildikçe robotlar insan yeteneğine yakın yeteneklere sahip olmaya başlamıştır. Birçok alanda en çok kullanılan robot çeşitleri şunlardır.

 • Çizgi izleyen robotlar,
 • Diskbot robot modelleri,
 • Arduino robot projeleri,
 • Engel algılayan robotlar,
 • Mini sumo robotlar,
 • Paletli robotlar,
 • Alev söndüren robotlar,
 • Sese yönelen robotlar,

Sürekli geliştirme çalışmaları yapıldığı için her iş alanı için farklı robot türleri tasarlanmaya ve üretilmeye başlanmıştır.

Robot Ekipmanları

Robot yapımında kullanılacak olan ekipmanlar, hazırlanan projeye göre farklı özelliklere ve maliyetlere sahip olabiliyor. Robot ekipmanları şunlardır.

 • Robot kontrol kartları,
 • Motor sürücü kartları,
 • Robot sensörleri,
 • Robot motorları,
 • Robot tekerlekleri,
 • Robot batarya ve şart aletleri,
 • Robot gövdeleri,

Her materyal, hazırlanan projeye göre farklı özelliklerde belirlenir. Robot tasarımına uygun ekipmanlar seçildiğinde yapım amacına uygun robotları yapmak daha kolay olacaktır. Robot ekipmanlarını belirlerken, her ekipman için yeterli oranda yedek malzeme listeleri oluşturulmalıdır.

Robot Kontrol Kartları

Robot ekipmanları arasında en önemli olan parçalardan birisi, kontrol kartlarıdır. Projenin beyni olarak görülen robot kontrol kartları, roboton ana kontrol bölümüdür. Diğer ekipmanlardan gelen verileri toplayan ve değerlendirerek çıkış ünitelerine, uygulama sistemlerine aktaran sistemlerdir. Robotun istenilen amaca göre çalışmasını sağlayan yazılım programı, kontrol kartlarında bulunur. Daha verimli ve kolay işlemler yapabilmek için robot kontrol kartları seçiminde, ardunio tabanlı kart sistemleri tercih edilmelidir.

Robot Motorları

Robot ekipmanları listesi oluşturulurken, robot çeşidine göre robot motoru seçimi yapılır. Robot projesine göre, step motorları, servo motor türleri kullanılabiliyor. Projenin düzgün çalışabilmesi için motorların tork ve hız dengesi uyumlu olmalıdır. Proje aşamasında düşük hızlı motorların kullanılması, robotun kontrolünün kolay olmasını sağlar.

Robot Sensörleri

Tüm robot projelerinde en önemli ekipman sensörlerdir. Robotlar, sensönler aracılığı ile algılama yapar ve yazılım programına göre algılanan nesne ya da çevresel etkenlere göre hareket eder. Bir robot projesinde birden fazla sensör ekipmanı kullanılabilir. Işık – renk sönsörü, sıcaklık sensörü, gaz sensörü, çizgi sensörü gibi her türlü algılama sensörleri kullanılır.

makina imalat sektörü

Yapay zeka ve yazılım da ilerlemeye devam ettikçe, robotik endüstrisinin vaatlerini er ya da geç göreceğiz. Yakın gelecekte, bu teknolojilerdeki gelişmeler sayesinde robotlar daha akıllı, daha esnek ve daha enerji verimli hale gelmeye devam edecek. Ayrıca, daha zorlu zorlukların üstesinden gelecekleri ve küresel tedarik zincirlerinin güvenliğini sağlamaya yardımcı olacakları akıllı fabrikalarda ana odak noktası olmaya devam edecekler.

Robotik endüstrisi, bilim kurgunun sadece bir zamanlar hayal edebileceği, takdire şayan bir ilerleme vaadiyle doludur. Okyanuslarımızın en derin derinliklerinden uzayda binlerce kilometreye kadar, robotların, insanların tek başına başarmayı hayal bile edemeyecekleri görevleri yerine getirdiği görülecektir.