Üretimde Verimlilik Nasıl Artırılır

Bir üretim işine sahipseniz, operasyonlarınızın daha sorunsuz ilerlemesi için değiştirmek istediğiniz şeylerin bir listesine sahip olma ihtimaliniz vardır. Çalışanlarınız, verimli özel makina imalatı veya imalat süreçlerinizi iyileştirme var. Hepsinin geliştirilebileceğini biliyorsun, ama nereden başlıyorsun?

Seçenekler sonsuz göründüğünde, bir adım geri çekilip derinlemesine düşünmek iyi bir fikirdir. Üretim verimliliğini artırmanın en iyi dört yolunu seçtik . Bu alanlardan herhangi birinde işletmenizin yetersiz olup olmadığına bakın. Bu uyarılar, işlerin yürütülme biçiminde bazı önemli değişiklikleri başlatabilir. Bu değişikliklerden bazılarını uygulayarak, üretim işinizdeki verimlilik seviyelerinde iyileşmeler göreceksiniz.

Üretimde verimliliğin artırılması için izlenmesi gereken adımlar şunlardır;

  1. Kat planınızla üretimde verimliliği nasıl artırabilirsiniz?
  2. Çalışma planının doğru yapılarak,
  3. Kaynakların daha etkili kullanılarak,
  4. Aynı kaynaklardan daha fazla ürün ve hizmet elde edilerek,
  5. Aynı ürün ve hizmetlerin daha az kaynak kullanılarak üretilerek,
  6. Teknolojik ve teknik gelişmelerin üretim sürecine dahil edilerek,
  7. Çalışanların eğitim düzeyinin yükseltilerek.
  8. Özel Makinelerle imalatta verimlilik artar,
  9. Darboğazları gidererek üretimde verimlilik artar
  10. Üretimde işgücü verimliliği ile verimlilik artar

Bu yazı ilginizi çekebilir. Verimli Makine Üretimi Nasıl Yapılır?

1- Kat planınızla üretimde verimliliği nasıl artırabilirsiniz?

Optimum kat planı düzeni

Optimum kat planı düzeni söz konusu olduğunda, ihtiyacınız olanı istediğiniz kalitede, en iyi teknikle ve aynı zamanda en iyi fiyat etiketiyle üretebilecek bir tasarıma ihtiyacınız var. Ve tabii ki zamanında yapılması gerekiyor. Bazı temel düzenlere ve bunların nasıl geliştirilebileceğine bakacağız. Üretim sürecinin olabildiğince verimli olmasını sağlamak için düzeninizin ekipmanı, makineleri, çalışanların çalışma alanını ve üretim türünü dikkate alması gerekir.

Düzen türleri ve iyileştirmeler

İşlem düzenleri
Bu tür düzen, benzer görevleri yerine getiren çalışanları bir arada gruplandırır. Her pozisyonda çalışanlar, üretim sürecinde belirli bir adımı gerçekleştirmek için özel ekipman kullanır.

İpucu: Ekipmanınızı düzenli tutun. Ekipman parçalarını etiketleyin ve her aletin bir yeri olduğundan emin olun. Bu, çalışanlar gün boyunca kayıp aletleri aramadıkları için verimlilik seviyelerini yükseltir.

Ürün düzenleri
Bu düzen, yüksek hacimli malların üretildiği montaj hattı tarzı bir üretimdir. Bir dizi iş istasyonunun her biri önceden monte edilmiş bir parçaya eklenir.

İpucu: Kullanım envanter kontrolü bulut tabanlı rollerinizi yönetmek için. Önceden monte edilmiş belirli bir parçanın dışında kalırsanız, montaj verimliliğini önemli ölçüde yavaşlatacaktır.

Karma düzenler
Hibrit bir düzen ile, küçük çalışan grupları bir bileşen, bir “bileşen ailesi” ve hatta bitmiş bir ürün oluşturmanın tüm yönlerini yönetir.

İpucu: Çalışanlarınıza sürekli eğitim ve gelişim sağlayın, böylece bu araçlar ve ürünlerle çalışmanın en iyi yollarını bilsinler, böylece üretim katında işlerin ilerlemesini sağlayın.

Sabit pozisyon düzenleri
Büyük öğeler (tekneler veya binalar gibi) oluşturmak için en uygun düzen, sabit bir konumdur. Üretim ekibi ve ekipman ürüne giderken tek noktada kalması anlamına gelir.

İpucu: Yöneticilerin takımı denetlemesini ve büyük resmi düşünmesini sağlayın. Daha küçük sorunlar varsa, sorunun çözülmesine yardımcı olabilirler.

2- Özel Makinelerle imalatta verimlilik nasıl artırılır

İmalat makineleri, ürününüzü oluşturmak için çok çalışır. İyi bakılan ve düzenli bakım yapılan makineler bile zamanla aşınır. Evet, yeni bir makine parçası satın almak maliyetli olacaktır, ancak üretim verimliliğinizde genel iyileştirmelere yol açacak çeşitli faydalar sağlayacaktır.

Üretim sürecinize dahil edeceğiniz özel verimli makinalar ile üretim süreçleriniz verimli ve hızlı hale gelecektir. Alüminyum işleme makinalarımız ile verimliliği artırıyoruz. ağır tonajlı malzemeleri çevirmek için tasarladığımız makinalar üretim verimliliğine oldukça katkı sağlamaktadır. Bunun yanı sıra pres atölyelerinde kullanılmak üzere imal ettiğimiz pres atölye ekipmanlarımızda bulunmaktadır.

Teknoloji ve verimlilik

Teknoloji, üretimle yakından bağlantılıdır ve geliştikçe, ürünleri yapmak için kullanılan üretim ekipmanı da artar. Yeni ekipman, üretim zemininizde performans iyileştirmelerine yol açabilir. Bir makine daha hızlı ürün üretiyorsa, onları da daha hızlı pazara sunabilirsiniz. Bu noktada verimli özel makina imalatı konusunu göz ardı etmemeniz gerekir. İşe, sürece veya soruna yönelik üretilen teknolojik verimli özel makinalar sayesinde üretim hattınızın verimliliği artacaktır.

Bu yazı ilginizi çekebilir. Makina İmalatında Ar-Ge ve İnovasyonun Önemi

Yenilik ve üretkenlik

Yeni yüksek teknolojili makineler, kurulum ve eğitim söz konusu olduğunda pahalı olabilirken, zaman içinde çok etkili olabilir. Daha yeni üretim makineleri, eski makinelerden çok daha büyük özelliklere ve yeteneklere sahiptir. Bu, çalışanların yeni beceriler geliştireceği ve ürünlerinizin en son yeniliklerde kalabileceği anlamına gelir.

Verimlilik kazanımları için kaynak bulma

Yeni bir makine, daha önce uzman bir şirkete yaptırmak zorunda olduğunuz parçaları üretme yeteneklerine de sahip olabilir. Bu, parçaların nakliyesini planlamaya ve azaltmaya devam edebileceğiniz anlamına gelir. Kendi üretim alanınızda daha az birikmiş iş ve daha fazla yetenek olacaktır.

Güvenlik ve üretkenlik arasındaki bağlantı

Sadece daha üretken ve daha yenilikçi olmakla kalmazsınız, aynı zamanda yeni makineler imalat personelinizin daha güvenli olmasını sağlayabilir. Yeni teknoloji, daha iyi güvenlik özellikleri anlamına gelir. Daha fazla otomatik özellik, daha az insan hatası olasılığı anlamına gelir.

Yeni bir makine parçasının tasarlanmasıyla yaygın tehlikeler ortadan kaldırılabilir. Mekanik, elektrik, ısı, gürültü ve titreşim ve madde tehlikeleri, yeni bir makineye yatırım yaptığınızda hafifletilebilecek makine sorunlarından birkaçıdır.

Otomatik kapanma seçenekleri ve sensör izleme vardır, bu nedenle bu mekanizmalar yerinde olduğunda kazalar önemli ölçüde azalır. Daha güvenli bir işyerinin daha verimli bir iş yeri olacağına şüphe yok.

3- Darboğazları gidererek üretimde verimlilik nasıl artırabilirim?

Darboğaz nedir?

Üretim sürecinde aşırı kalabalık olduğunda darboğazlar meydana gelir ve belirli bir süreci yavaşlatır. Üretimdeki bu tıkanıklık, iş çok hızlı geldiğinde meydana gelir ve üretimi bunaltır. Bir darboğaz her şeyi yavaşlattığında gecikmelere neden olabilir ve üretim maliyetlerinde artışa neden olabilir.

Darboğazları ortadan kaldırmak için süreç haritalama

Süreç haritalama geri adım atar ve büyük resme bakar. Bir iş akışını analiz eder ve her şeyin olması gerektiği gibi gidip gitmediğini gösterir.

Süreç haritası, süreçte bir değişiklik olması durumunda darboğazların halihazırda nerede meydana geldiğini veya bunların meydana gelme olasılığının nerede olduğunu size gösterebilir.

Bir süreç haritası oluşturmak için, üretim yolculuğunuz boyunca bir faaliyet akış şemasına sahip olmanız gerekir. Her bir sürecin ne kadar sürdüğünü tahmin edin ve bu, darboğazların nerede göründüğüne daha yakından bakmanıza yardımcı olacaktır.

Darboğazınızı nasıl kaldırabilirsiniz?

Darboğazı tespit ettiyseniz ve bundan kurtulmak istiyorsanız, işte üretim verimliliğinizi durduran bu sorunlu sorundan kurtulmak için en yaygın seçeneklerden ikisi.

1. Darboğazın olduğu yerde verimliliği artırın
Ürünlerin bu aşamadan daha hızlı geçmesi için bir talep var. İhtiyacı manuel olarak karşılamak için daha fazla personel işe alabilirsiniz. Darboğazınızı çözmek için verimli özel makina imalatı ile dar boğazlardan kurtulabilirsiniz. Verimli makinalar ile daha fazla personele ihtiyaç duymadan üretim hattınızdaki darboğazlardan kurtulmak en iyisidir. Bu konudaki makina imalat sektöründeki tecrübelerimiz ile verimli özel makina imalatı konusunda çok tecrübeliyiz. Üretim hatlarınızdaki tüm darboğazları çözmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir makine sorunuysa, belki yenisine yatırım yapmak, her şeyden önce yapılacak doğru şeydir. Yazılım sizi yavaşlatıyorsa, üretim ihtiyaçlarınıza göre daha özel bir yazılım yükseltme veya yazılım zamanı gelmiş olabilir.

2. Darboğaz yerinde girdileri azaltın
Sürecin bir adımında çok fazla aşama varsa, basitleştirme zamanı gelebilir. Sanatçı sorunuysa, onay sürecini değiştirmeniz gerekebilir. Belki de onay süreci gelişigüzel bir şekilde kaldırılır veya haftada bir olacak şekilde düzene sokulur. Tatile giden insanlar biriktirme listeleri oluşturuyorsa, bu adımın sorumlulukları konusunda belki iki kişiyi eğitin, böylece sorumluluk paylaşılabilir.

4- Üretimde işgücü verimliliği nasıl artırılır.

1. İletişime odaklanın

Çalışanlarınızı sizinle birlikte yolculuğa çıkarın. Sır saklamayın veya personele sorularının cevabını öğrenemeyeceklerini söylemeyin çünkü “bu onların maaş notlarında değildir.” Onlar olmadan bir işiniz olmazdı.

Süreçlerinizi ve bunların büyük resmi nasıl etkilediğini açıklayın. Bir üretim çalışanı, sürecin yalnızca bir adımıyla etkileşime girebilir. Her şeyin nasıl çalıştığını ve nereden gelip nereye gittiğini anlatırsanız, daha iyi bir anlayışa sahip olacaklardır. Bu daha derin bir amaç duygusu oluşturabilir.

Müşterileri yalnızca müşteri hizmetleri telefonunda ve perakende ortamında tutmayın. Üretim tesisini gezip ürünlerini yapan insanlarla tanışmalarını sağlayın. Çalışanlarınız bunu kimin aldığını görürse ve müşteri fikirlerini onlara bildirebilirse, bu çok daha güçlü bir etkileşim düzeyi sağlar.

2. Çalışanlara daha fazla sorumluluk verin

Üretim süreç temelli olduğundan, işlerin çoğu onlar için halihazırda özetlenmiştir. Çok rutin ve monoton olabilir. Üretim katında bir çalışanın programında genellikle çok az çeşitlilik vardır. Bu günlük rol sıradan hale gelebilir ve katılımı potansiyel olarak azaltabilir.

Çalışanlara yeni sorumlulukları veya yönetim seçeneklerini nereye aktarabileceğinizi araştırın. İyileştirmeler için geri bildirimlerini alın ve kat planları hakkında fikir alın. Kariyerlerini nerede geliştirmek istediklerini görün ve onlara işyerinde başkalarına öğretme veya ilgi gruplarına ev sahipliği yapma fırsatları verin.

3. Hesap verebilirlik duygusu oluşturun

Hesap verebilirlik, daha yüksek katılım yaratabilir ve çalışanlara bir amaç duygusu verir. Hesap verebilirlik, darboğaz senaryolarının da anahtarıdır. İnsanlar işlerinden sorumlu kalırlarsa performanslarından gurur duyacaklardır.

4. Çalışanlarınızın kendilerini değerli hissetmelerini sağlayın

Çalışanların bir amacı olduğundan ve işlerinde ve çabalarında değeri görmelerini sağlamak çok önemlidir. Yarattıkları farkı görmeleri ve çarktaki bir dişli gibi hissetmemeleri gerekir. Çalışanlarınızın, şirketinizin yapısının ayrılmaz bir parçası olduklarını anladığından emin olun.

Çalışanlarınızın iş dışında birbirlerini tanımaları için etkinlikler düzenleyin. Ayda bir öğle yemeği yiyin veya tesislerinize bir spor salonu koyun. Danışmanlık hizmetleri veya ücretli ruh sağlığı günleri sağlayarak çalışanlarınızın refahına ve ruh sağlığına yatırım yapın. Sonuçta, çalışanlarınıza değer vermek önemlidir. Kendilerini değerli hissederlerse, üretkenlikleri ile ortaya çıkacaktır.

İmalatınız yaptığımız makinalarımızı görebileceğiniz Youtube Kanalımız

Makina imalatı hakkında daha fazla bilgi için blog yazıları okunabilir