Pres atölye ekipmanları, kullanım alanları ve amaçlarına göre farklı özelliklere sahiptir. Ekipman üretimleri, kullanım alanına ve ihtiyaca göre özel tasarlanarak üretilir. Parça transferi, kalıp değiştirme ve otomatik kasalama makinaları gibi çok farklı alanlar için pres atölye ekipman çeşitleri bulunuyor. Pres atölye ekipmanları arasında şunlar yer alıyor.

 • Parça taşıma sistemi,
 • Kalıp taşıma sistemi,
 • Yüksek hızda kalıp değiştirme sistemi,
 • Pres emniyet valf,
 • Titreşim sönümleri sistemi,
 • Pres proses kontrol ünitesi,

Kullanım alanları ve endüstriyel sektörlere göre ihtiyaç duyulan ekipman çeşitleri çok fazladır.  Pres atölye ekipmanları, makinelerin sorunsuz çalışması için uyumlu olmalıdır. Pres atölye ekipmanları, üretim süreçlerinin verimliliğini artırırken, iş güvenliğini de en üst seviyede tutarak endüstriyel faaliyetlerde kritik bir rol oynamaktadır.

Bu ekipmanlar, makinelerin sürekli ve hatasız çalışmasını desteklerken, üretim maliyetlerini de optimize eder. Her ekipmanın tasarımı, üretimi ve fiyatı birbirinden farklıdır. Tüm ekipmanlar, işlemlerin yüksek verimlilikte ve en iyi güvenlik sisteminde yapılmasını sağlar.

İçindekiler Tablosu

Bu yazı ilginizi çekebilir. Makine Ve Ekipman İmalatında Kaynak Planlama

pokayokeli kasalama 6 scaled

Rulo Yollukları

Pres atölye ekipmanları arasında yer alan ve farklı alanlarda kullanılan rulo yolluklar, pres uygulanacak olan malzemenin yönlendirilmesini sağlar. Rulo yolluğu, işleme aşamasında kalıba doğru gelen sacın yaptığı sehimi engellemek ve işlemin rulo açılmadan yapılmasını sağlamak için geliştirilmiştir.

Rulo açma ünitelerinde sac ruloların kalıba doğru hareket etmesinde sac alt bölümüne çeşitli ekipmanlar konuluyor. Bu ekipmanlar çoğu zaman sehimden kaynaklı üretim hatalarının olmasına ve iş güvenliği risklerinin oluşmasına neden olabiliyor. Üretim hatalarının giderilmesi ve iş güvenliğinin en iyi şekilde sağlanabilmesi için pres kalıp ebatlarına göre özel tasarımlı rulo yolluklar üretilir.

Pres rulo giriş bölümüne monte edilebilen rulo yollukların, kalıba uzaklığı ve yüksekliği ayarlanabiliyor. Kullanım alanlarına göre yükseklik ayarları manuel ya da motor sistemi ile yapılabiliyor. Pres kalıp makinalarında yapılacak olan işlemlere ve makine ebatlarına göre özel tasarlanması, planlanan işlerin daha güvenli yapılmasını sağlıyor.

Bu yazı ilginizi çekebilir. Özel Makina İmalatı Ve Endüstriyel Otomasyon

Mobil Tablalar

Pres atölye ekipmanları arasında yer alan mobil tablalar, sac ürünlerinin presleme makinasında daha kolay işlenmesini sağlar. Çalışma alanına göre taşınabilmesi ve istenildiği zaman yön değiştirme işleminin yapılabilmesi, mobil tabla olarak isimlendirilmesini sağlamıştır. Endüstriyel alanlarda, üretimi yapılacak olan ürün tasarımına göre özel olarak tasarlanır ve üretilir. Ebat ölçüleri, yapılacak olan sac işlemi ve pres işlemlerine göre özel olarak belirlenir. Mobil tablaların kurulumları ve daha sonraki aşamalarda yön değiştirme işlemleri, uzman ve yetkili elemanlar tarafından yapılır.

Konveyörler

Konveyörler, bir ürün veya malzemenin belirli bir noktadan başka bir noktaya taşınmasını sağlamak için kullanılan sistemlerdir. İşletmelerde endüstriyel üretim süreçlerinde, lojistik ve depolama alanlarında kullanılabilir. Konveyörler, otomatikleştirilmiş üretim süreçleri için ideal ve verimli bir çözümdür.

Pres atölye ekipmanları, ürün taşıma sistemleri olarak kullanılır. Konveyör, bir malzemenin iki uç arasında aktarılmasını sağlayan aktarma mekanizmasıdır. Konveryörlerin kullanım alanı ve amacına göre hareketleri yer çekimi, insan gücü ya da makine gücü ile sağlanabiliyor. Büyük ve ağır malzemelerin, pres makinelerine aktarılmasını ve taşınmasını kolaylaştıran mekanizmalardan birisidir. Birçok sektörde kullanılmaya başlayan konveyörler özel olarak tasarlanarak üretiliyor. Kullanım alanlarına göre farklı ürün türlerinden üretilmektedir.

 • Modüler banklı konveyör,
 • Pvc bantlı konveyör,
 • Zincir konveyör,
 • Avare rulolu konveyör,

Pcv bantlı konveyör ekipmanlarında hareket kabiliyeti motor gücü ile sağlanıyor. Daha çok bandı zedelemeyecek ve sıcağa maruz kalmayacak ürün taşıma alanlarında tercih ediliyor. Diğer konveryör türlerine göre maliyeti daha düşüktür.

Modüler bantlı konveyör ekipmanlarının dayanıklılık orana daha yüksektir. Kullanım sırasında ekipmanda bir hasar oluştuğunda sadece hasar gören kısmın değiştirilmesini sağlayarak düşük maliyetli kullanım seçenekleri sunuyor. Modüler bantlı konveyörler, toz taşıma gibi alanlar için uygun değildir ve minyatür, düz tip, Z tipi, L timi, dönüşümlü konveyör kullanım alanları için uygundur.

Bantlı konveyör ekipmanları şunları içerebilir:

 • Konveyör bantı
 • Konveyör makaraları ve dişli
 • Konveyör sürgüleri
 • Konveyör bant konumlandırma ve pozisyonlandırma sistemleri
 • Konveyör hizalama sistemleri
 • Konveyör güç kaynağı ve motorları
 • Konveyör hız kontrol sistemleri
 • Konveyör güvenlik sistemleri
 • Konveyör yükleme ve boşaltma terminalleri.

Zincir konveyörler, her sektörde rahatlıkla kullanılabilecek şekilde tasarlanır ve üretilir. Ekipman hareketini motor gücünden alır ve zincir yardımıyla sağlar. Ürün taşıma işlemleri için zincirler ürüne, rulo, kanca, kap, kova ile bağlanarak yapılır.