Mermer kullanım alanı ve yapısı gereği oldukça fazla yerde karşınıza çıkan bir malzemedir. Dokusu, rengi veya dekorasyon işlemlerinde kullanılır olması bazı işlemler için makinelerin kullanılmasına da zemin hazırlar. Taşın doğası gereği ağır olması çevirme, işleme sokma tarzında adımlar için bunu sağlayacak basit düzeyde makinaların olmasını da zorunlu kılar. Mermer Çevirme Makinaları hakkında detaylı bilgiyi bu yazıda bulabilirsiniz.

Bundan dolayı mermer çevirme makinaları bu konuda en sık kullanılan makinalar arasında kendine yer edinir. Temel düzeyde bir sistematiği olan makinaların basınçla çalışan ve çift yönlü çalışma özelliği olan yapılar olduklarını söylemek yanlış olmayacaktır. Mermerlerin ağır olmaları çevirme işlemlerinde insan veya düzeneği olmayan makine kullanımını imkansız bir hale getirdiğinden bu tarz bir makine olmazsa olmazdır.

kalip cevirme 11 scaled

Bu yazı ilginizi çekebilir. MESS İş Güvenliğinin Yıldızları Ödüllerinde Makinamız Ödül Aldı

Mermer Çevirme Makinası Ne İşe Yarar?

Mermeri ana faaliyetleri arasında bulunduran endüstrilerde kullanılması gereken makinalar arasında bulunur. Tonluk ağırlığı olan mermerlerin çevrilmesi veya bulundukları yerde değiştirilmek istenmeleri halinde bu tarz makinaların kullanımı gerekir. Makinanın kullanımı için gerekli olan temel düzeyde bir çalışma prensibidir. Basınçla ve basınç boruları ile çift yönlü şekilde çalışan makinanın kullanımı kolay olmasına karşılık gerekli güvenlik önlemlerinin alınması önemlidir.

Mermer Çevirme Makinalarının Çalışma Prensipleri Nelerdir?

Makinayı mermer faaliyetinde bulunan herhangi bir yerde görmüş olmanıza karşılık çalışırken görmediğinizde ne işe yaradığını anlamanız oldukça zordur. Makine çalışır vaziyette olmadığında iki tarafı düz plakalardan oluşan bir yapı olarak görülür. Ama çalıştığında mermerlerin çevrilmesinde kullanılır.

Bunun için:

  • Mermeri alması için hidrolik presslere komut verilir,
  • Mermeri plaka içine alan makine borulardaki basınç sayesinde yukarı doğru kaldırır,
  • Kaldırılan mermer devamında aynı özelliklere sahip olan diğer plakaya ters çevrilerek iletilir,
  • Basınç boruları olan ve yukarıya doğru uzayan bu yapılar diğer taraftaki gibi taşıma yapar,
  • En son mermerin diğer plaka üzerinde ve ters dönmüş olduğu görülür.

Bu şekilde temel basınç dinamiklerine bağlı kalarak gerekli olan mermer çevirme işlemleri basit düzenekle yerine getirilmiş olur. Kullanıcıların dikkatli olması ve herhangi bir terslik durumunda makinadan zarar görmemesi ciddi anlamda gereklidir.

Mermer Çevirme Makinası Kullanırken Nelere Dikkat Edilir?

Mermerlerin çevrilmesi için kullanılan makine tonlarca ağırlığı olmasına karşılık çevirme işlemlerinde kullanıldığından kullanıcıların uzak şekilde çalıştırması gerekir. Çünkü herhangi bir yanlışlık olması halinde mermerin makineden çıkması veya terslik olması makinenin çalıştıran kişiye zarar verme olasılığını doğurur.

Kullanıcıların mermerden gelebilecek parça veya toz gibi maddeler karşısında da gözlük gibi korumalar kullanması gerekir. Ani bir harekete veya reflekse neden olması sorun yaşanmasına zemin hazırlayabilir. Mermer ağırlığı ve özkütlesi açısından ağır olduğu için dikkatli kullanım her alanda olduğu gibi bu alanda da önemlidir.

Mermer Çevirme Makinasının Kullanım Alanları Nelerdir?

Bir malzemenin kullanım alanını belirlerken ana kullanımları başta olmak üzere hareket etmek gerekir. Mermer ve mermer çevirme makinası için kullanım alanı belirlemek oldukça zordur. Çünkü mermer her türlü dekorasyon alanında kullanılır durumda olduğundan makinaya da farklı birçok yerde ihtiyaç olması doğaldır.

Mermer sanayisi başta olmak üzere banyo, dekorasyon gibi faaliyet alanı olan yerlerde de makinaye ihtiyaç artar. Faaliyette ne kadar yer aldığına bağlı olarak gerekli olan makina ihtiyacında da değişiklik yaşanması kaçınılmazdır.

Mermer Çevirme Makinalerinin Maliyeti Nedir?

Ağır tonaj malzeme çevirici makinaların her birinin kendisine özel şekilde bazı tasarımsal özellikleri ve yük kapasitesi güçleri vardır. Bu durum fiyatlar üzerinde bazı değişkenleri ortaya çıkarır.

Ağır tonaj malzeme çevirici makinaların fiyatlarının belirlenmesinde onun mermer mi, kalıp ürünler mi yoksa rulo devirme sistemli olduğu önemli bir rol oynar. Her birinde güç ve çalışma kapasiteleri göz önüne alınır ve fiyatlar buna göre belirlenir.

Mermerlerin büyüklüğüne veya makinaların ne kadar büyüklükte mermer kapasitesine bağlı olduğuna göre değişiklik gösterir. Bunun için mermer çevirme makinalarında maliyet için net bir rakam vermek oldukça zordur. Belirleyici olan makinanın kullanımıdır. Mermer Çevirme Makinaları hakkında daha fazla bilgi için bizi arayabilirsiniz.

İmalatınız yaptığımız makinalarımızı görebileceğiniz Youtube Kanalımız