Makina imalatı sürecini doğrudan etkileyen yeni teknoloji ürünleri, her geçen gün daha da ilerleyerek sektörü geliştirmeye devam eder. Makina imalatçıları konumunda yer alan firmamız, Endüstri 4.0’dan yararlanarak üretim yaparken, sizlerin de imalat süreçlerine dair bilmek istediklerini cevaplar. Makina imalatçılarının 2021 yılının yeni trendlerini faaliyete geçirmesi ile beraber, verimlilik alanında da büyük bir artış görülmüştür. Makina imalatçılarının yeni teknolojik ürünleri eski sistemlere tercih ederek, müşterilerin ihtiyaçlarına tümüyle cevap verebilir. Bu nedenle de teknoloji çağına ayak uydurmak her sektörde olduğu gibi, makina imalatı içerisinde de geçerlidir.

blog banner

makine imalatı

İyi Makina İmalatçılarını Ayıran Özellikler

Makina imalatçılarını birbirlerinden ayıran en önemli özelliklerden birisi kullanılan teknolojidir. Bu anlamda Endüstri 4.0’dan destek alan firmamız, en iyi makina imalatçıları arasında yer alır. Makina imalatı yapmak, teknolojinin getirmiş olduğu her türlü yeniliği kullanmaktan geçer. Bu teknolojiyi kullanan firmalara bağlı olan ürünler, en iyi ürünler olarak sayılır.

Makina İmalatında 5G İle Akıllı Üretim

Makina imalatçıları hakkında bilmeniz gereken etmenlerden bir tanesi üretim aşamasıdır. Makina imalatı esnasında;

  • Akıllı otomasyonlar
  • Yapay zekalar
  • Nesnelerin interneti gibi faktörlerden yararlanılır. Bu cihazların çevrelerini algılama yetenekleri, birbirleri ile uyumlu bir şekilde çalışmalarını sağlar. 5G akıllı teknolojisinin makina imalatına entegre edilmesi ile, makina imalatçıları da zamandan tasarruf etmiştir.
kurumsal 3

Pres makine imalatı

Bu yazı ilginizi çekebilir. Makina İmalatında Verimlilik Nedir?

Makina İmalatında Robotik Kodlama

Makina imalatında verimlilik sağlamak adına kullanılan teknolojilerden biri robotik kodlamadır. Akıllı üretim ortamlarında gelişen bu teknoloji, makina imalatçıları hakkında da bilgi verir. Küçük ve orta ölçekli imalatçıların kullanmakta olduğu bu teknoloji, şirketlerde de popüler bir hale gelmeyi başarmıştır. Makina imalatçılarının nitelikli iş gücü bulma çabasına tasarruf olarak cevap veren robotik kodlama, imalat aşamasında en çok tercih edilen araçlardan birisidir.

Makina İmalatında Tahmine Dayalı Anatilik Çalışma

Makina imalatçıları hakkında bilinmesi gereken bir diğer olgu analitik tahmindir. Tahmine dayalı analitiğin yapay zeka ve veriler ile desteklenmesi halinde, oluşabilecek herhangi bir maddi kayıp yarı yarıya düşürülür. Plansız elektrik kesintilerinin %15 oranında maliyet azaltması için makina imalatçıları tarafından analitik tahmin uygulanır. Makina imalatçılarının tedarik zinciri ile makina bakımı gibi faktörleri de tahmini analitik ile gerçekleştirdiği bilinir.

Makina İmalatında Siber Güvenliği Sağlama

Makina imalatçılarının üretim aşaması sırasında uygulamak zorunda oldukları etmenlerden birisi siber güvenliğin sağlanmasıdır. Uç bilişim adı verilen bir sistem sayesinde, makina öğrenimi ve şifre gibi işlemler cihaz üzerinde gerçekleştirilir. Edge computing adı verilen sistem, işlemlerin gecikmesini azaltırken daha fazla bant genişliği sunarak imalat aşamasında üreticiye yardımcı olur. Akıllı fabrikalar ve buradaki makinalar için her zaman bir sorun oluşturan siber güvenlik, makina imalatçılarının uygulamaları doğrultusunda kontrol altına alınır.

Makina İmalatında 3D Baskı

Makina imalatçıları hakkında bilmeniz gereken bir diğer faktör üretim esnasında makinenin kullanımına yönelik yapılan değişikliklerdir. 3D baskı da bu değişikliklerden biri olup, yeni malzemelerin her geçen yıl eklenmesi ile geniş bir alana sahiptir. Makina imalatçıları üretimleri gerçekleştirirken 3D baskı seçeneğinden destek alabilir.

kurumsal 4

Çevirme makine imalatı

Makina İmalatının Geleceği

Makina imalatçılarını bekleyen olası gelecek senaryoları, bugünün teknolojisine bakıldığı zaman kaçınılmazdır. Bu senaryolar;

  • Otomatik montaj ile çok parçalı işlemleri yapabilme
  • Makina imalatçılarının tipik seri numaraları üzerinden veri kaydı yapabilmeleri
  • İyileştirilmiş veri yönetimi ve yazılım sistemlerinin kullanılması

Modern eğitim programları ve üniversitelerde yeni baskı sistemlerinin öğretilmesi şeklinde sıralanabilir. Makina imalatçıları yeni teknolojik ürünleri eski sistemlere tercih ederek, müşterilerin ihtiyaçlarına tümüyle cevap verebilir. Bu nedenle de teknoloji çağına ayak uydurmak her sektörde olduğu gibi, makina imalatı içerisinde de geçerlidir. Makina imalatçıları hakkında bilmek istediğiniz her şey için firmamızın resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz.