Üretimde verimlilik kavramı, mal ve hizmetlerin imalatında kullanılan kaynakların, nitelikli şekilde değerlendirilmesi anlamına gelir. Rekabetin fazla olduğu günümüz piyasalarında, imalatta verimliliğin önemi oldukça kritik bir duruma geldi. Bunun en büyük nedeni ise, işletmelerin varlıklarını sürdürebilmek amacı ile verimlilik, kâr, maliyet, kalite benzeri değerlere gereksinim duymasıdır. Gelin birlikte makina imalatında verimlilik nedir öğrenelim.

pokayokeli kasalama 4 scaled

Makina İmalatında Verimlilik

Makina İmalatında Verimlilik üretimde verimlilik demek; üretim sırasında kullanılan bütün ham madde, materyal, iş gücü, bina, arazi, donanım, makine ve enerji benzeri kaynakların ne şekilde etkin kullanıldığını belirten bir gösterge olarak da kabul edilebilir. Rekabetçi piyasalarda üstünlük sağlamak amacı ile yüksek nitelikli mal ve hizmet imalatı, teknolojik üstünlük ve piyasada önde gelen işletmeler içinde olmak, kârlılığı devam ettirmek, kaynak israfını indirmek, çalışan insanlarda motivasyon düzeyinin artması, işletmelerin prestijini artırır. Bütün bu amaçların gerçekleşmesi de çalışan kişilerin etkinliği ve imalatta verimlilik ile olanaklı olabilir.

kalip cevirme 13 scaled

Verimli Makina İmalatı Rehberi

Verimli makine imalatı da günümüzde büyük öneme sahip olan şeylerden biridir. Fabrikalarda ve atölyelerde üretim yaparken kullanılan makinaların üretimi de başlı başına düşünülmesi gereken bir süreçtir. Bu makinalar üretilirken en verimli şekilde üretilmeleri gerekiyor.

Makine üretimi yaparken dikkat edilmesi gereken pek çok nokta var. Bu noktalara dikkat edilirse hem makine üretilirken daha verimli şekilde üretilmiş olur. Ayrıca makine üretildikten sonra üretimi verimli kılmak için gereken teknolojilere sahip olur. Bu nedenle verimli makine üretimi tüm firmalar tarafından istenen süreçler arasında yer alır.

Çeşitli yöntemler ile imalat süreçlerinde verimliliği artırmak mümkün. Makine üretim süreçlerinde de dünyada yaşanan tüm gelişmeleri takip ederek en üstün teknolojilerin ülkemize gelmesi ve uygulanması da makine üretim verimliliğinin artışında yükselmeye yol açar. Bu nedenle firmaların yurt dışında yaşanan teknolojik gelişmeleri takip etmesi ve hızlı bir şekilde bu gelişmelere cevap vererek en doğru kararları vermesi gerekiyor. Gerekirse bu teknolojileri ülkemizdeki diğer firmalardan önce ithal ederek kullanması ve hatta bu teknolojinin benzerini kendi çabaları üretmesi gerekiyor. Bu şekilde en verimli şekilde makine üretimi mümkün olabilir.

blog banner

makine imalatı

Verimli Makinalarda Aranan Özellikler

Burada makineleri verimli şekilde üretmek için dikkat edilmesi gereken hususlara örnek vermek gerekiyor;

 • İhtiyacı karşılayan seçimler yapmak
 • Küçük düşünmeyen makineler üretmek
 • Az parçalı ve sorunsuz olarak çalışan makineler
 • Seri üretimi en uygun olarak tasarlanan makineler
 • Çalışma ekosistemini herkesin kolayca anlayabileceği makineler
 • Sağlam ve dayanıklı makineler üretmek

Burada sayılan tüm durumlara dikkat edildiği zaman en verimli makineler üretmek mümkün olur. Makineleri üretirken yalnızca çok fazla özelliğe sahip olması değil aynı zamanda kolayca tamir edilebilmesi, az parçadan oluşması, çalışma mantığının herkes tarafından kolayca anlaşılması gibi durumlar yer alır. Bu durumlara dikkat edildiği zaman herhangi bir sıkıntı oluşmaz.

Üretimde verimlilik artışı sağlamak için genel olarak uygulanması gereken çeşitli yöntemler mevcuttur.

Üretimde verimliliğin artırılması için takip edilmesi gereken başlıca adımlar ise;

 • Çalışma planının doğru şekilde gerçekleştirilmesi
 • Kaynakların daha etkin şekilde kullanılması
 • Aynı kaynaktan daha fazla ürün ve hizmet elde etmek
 • Aynı ürün ve servislerin daha az kaynak harcanarak üretilebilmesi
 • Teknolojik ve teknik olayların imalat sürecine dahil edilmesi
 • İşçilerin eğitim düzeyinin artırılması

Tüm İşletmelerin imalatta verimlilik yükseltme çabalarını, olağan prosedürlere dahil etmeleri gerekiyor. İstikrarlı biçimde yapılan ve işletme vizyonuna dahil edilen verimlilik süreçleri amacına ulaşabilir. Aksi durumda, dönemsel bir verimlilik yükselmesi gözlenecek, kısa zamanda eski haline dönülmesine sebep olan durumlara yol açabilir. Veremli makine üretimi yapmanın püf noktalarını biliyoruz.

Verimli makinalar tasarlayıp üreten Meşe Makina Bursa’dan tüm Türkiye’ye hizmet veriyor.