Konveyör, dökme malzemeleri veya ayrı ürünleri bir alandan diğerine taşıyan otomatik raylardır. Verimliliği ve verimi artırmak için sayısız malzeme işleme uygulamalarının omurgasını oluştururlar. Ağır Sanayi Tipi Konveyör ve ekipmanı bir kez çalışır hale geldikten sonra, iyi çalışmaya devam etmesi zorunludur. Yüz binlerce dolar değerinde bir ekipmana sahip olmanın kimseye bir faydası yoktur. Çünkü ürünü besleyen konveyör bakım için kapalı. Konveyörler için sürekli bir önleyici bakım programı oluşturmak, tüm hattı kapatmadan önce olası sorunları yakalayarak arıza süresini kısaltmanın bir yoludur.

Ağır Sanayi Tipi Konveyör

Ağır Sanayi Tipi Konveyör

Konveyörlerin Temelleri:

Malzemeler, kontroller ve modüler alt bileşenlerdeki son gelişmeler, dökme malzeme nakliyesi için yeni büyük konveyörleri, ayrık tasnif için minyatür konveyörleri ve bunların arasındaki her şeyi teşvik ediyorum.

Metal, gıda, kozmetik, tıbbi malzeme, plastik veya kutulardan yapılan hemen hemen her ürün, üretim sırasında bir konveyör üzerinde hareket ediyor. Konveyörlerin, iki inçten daha küçük bant genişliklerinden yığın maddelerin aktarımı için çeşitli şekil ve boyutlarda olması şaşırtıcı değildir. Sonradan bir düşünce olarak görüldükten sonra, konveyörler sayısız otomatik tesis ve uygulamada ayrılmaz bir bileşen haline geldi.

Konveyör Nedir? Nerede Kullanılır?

Üretim faaliyeti gösteren sektörlerde insan gücünün yetmediği zamanlarda farklı araçlar kullanılır. Bu araçlar taşıma ve  iletme anlamında çok fayda sağlar. Konveyörler bu alanlarda kullanılan yaygın araçlardan biridir. Pek çok çeşidi bulunması nedeniyle farklı amaçlarda kullanılır.

Konveyör sisteminin nasıl çalıştığı ve tam olarak nerede kullanıldığı çokca merak edilen bir konudur. Konveyörler üretim faaliyeti gösteren her alanda kullanılır. Özellikle insan gücünün en aza indirmek hedeflendiği zamanlarda.

Zamandan kazandırması nedeniyle oldukça konveyör kullanımı oldukça yaygındır. Sektörün ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayarak çok kolaylık sağlamasıyla biliniyor. Konveyörlerin çeşitlerine göre çalışma prensipleri değişir.

Konveyör Nedir, Nerelerde Kullanılır? Konveyör Bant Çeşitleri Nelerdir?

Bir konveyör seçerken dikkate alınması gereken faktörler

Bir konveyör seçmek için önce uygulama hakkındaki bu soruları yanıtlayın.

1. Uygulama ne tür ürünler taşıyor? Dökme ürünün malzeme taşınması için konveyörler, ayrı ürünlerin taşınması için olanlardan daha sağlamdır. Bunun aksine, ikincisi genellikle ürünü daha hassas bir şekilde ilerletebilen konveyörlere ihtiyaç duyar.

2. Çevreleyen ekipman, konveyör üzerinde hareket eden ürünle nasıl etkileşim kurar. sınıfı 1, konveyörün toplu veya ayrı ürünleri sabit bir akışta taşımak için bir arter görevi gördüğü malzeme işleme kullanımlarını içerir. Sınıf 2, ürünü bir yerden veya makineden diğerine götürmek için köprü görevi gören konveyörleri içerir. Sınıf 3, malzemeleri makinelerin veya istasyonların içine veya dışına alan konveyörleri içerir; 4. sınıf, kesintisiz olarak makinelerin içinden geçen konveyörleri içerir.

İlk iki sınıf genellikle sağlamlığa veya verime öncelik verir. Makineler ürün parçaları üzerinde çalışırken son iki sınıfın ürünü sabitlemek için konumlandırmaya ve özel iş parçası disklerine ihtiyacı vardır.

3. Taşınan ürünün maksimum ağırlığı nedir?

4. Konveyörün belirli bir hızda çalışması gerekiyor mu?

5. Uygulama, konveyör sisteminin eğimli, alçalı veya eğimli olmasını gerektirir mi? Malzemeyi veya ürünü konveyöre sabitleyen veya çevreleyen konveyör özelliklerini arayın.

6. Uygulamada nem olacak mı? Uygulamanın sıhhi olması gerekiyor mu? Açık çerçeveli sağlam veya yıkamaya hazır konveyörler arayın.

Konveyör imalatı

Konveyör imalatı

Otomotiv Plastiği İşleme Makinaları İmalatı ve İşlevi

Bu yazı ilginizi çekebilir

Ağır sanayi tipi ürün nakliyesi için konveyör seçenekleri

Hafif ve orta ağırlıktaki ayrık taşıma uygulamalarındaki çoğu konveyör, iki veya daha fazla kasnağın etrafına sarılmış kayış kullanır. Bir motor, sırasıyla konveyör bandına bağlanan kasnaklara güç sağlar. Belirli uygulamaları karşılamak için çok sayıda stil ve malzeme bulunur.

Bazı kayışlar düşük sürtünmeli olduğundan ürün birikmesi için biraz kayabilir. Bunun aksine, yüksek sürtünmeli kayışlar, ürünleri kayışa daha iyi tutmak için daha fazla kavrama özelliğine sahiptir. Mühendisler bu tür konveyörleri tam uygulama spesifikasyonlarını karşılayacak şekilde tasarlayabilir. 

İşte bazı seçenekler. Konveyör tipleri

Manyetik konveyörler , işleme sırasında parçaların banda yapışmasını gerektiren uygulamalar veya yükseklik değişiklikleri gerektiren işler için seramik mıknatıslarla üretilir. Tasarımcı, ters uygulamalarda kullanım için daha yüksek mıknatıs gücü belirleyebilir. Buna karşılık, metal içermeyen konveyörlerde, metal tarama ekipmanının ürünü – genellikle gıda – metal talaşı için kontrol ettiği bölümlerin altında yatak plakaları bulunur.  Bu, cihazın geçen ürünü yanlış okumalar almadan kontrol etmesini sağlar.

Pivot konveyörler. İşçilerin hat boyunca yürümesi gerektiğinde yoldan çıkmak için bir pivot tabana monte edilir. Kilitleme anahtarları ve bir zamanlayıcı, kapı açılmadan önce konveyörün temizlenmesini sağlar. Bazı kontroller, konveyör hat içi konuma döndükten sonra ürün akışını otomatik olarak devam ettirebilir.

Servo sürücüler. Hassas parça konumu sağlamak için bantlı konveyörleri doğru şekilde başlatır ve durdurur. Ayrıca mühendislerin hızlanma ve yavaşlamayı kontrol etmesine izin verirler, bu nedenle montaj işlemlerinde kullanılan konveyörler için en uygun olanıdır. Üreticiler, besleme veya indeksleme uygulamalarında kayışın doğru kontrolü için şaft dönüşünü algılamak veya kasnak devirlerini saymak için bir konveyörün tahrik şaftına kodlayıcılar monte eder.

Tek tahrikli çok bantlı konveyörler. Verimlilik açısından iki veya daha fazla ürün şeridine hizmet eder. Burada, iki veya daha fazla konveyör, ortak bir tahrik mili veya bağlı şaftlar üzerindeki tek bir redüktörlü motordan hareket eder. Bazı düzenlemelerde, kayışlar tek bir konveyör çerçevesine bile monte edilir. Bu ve konveyör verimliliği konusu hakkında daha fazla bilgi için ilgili makaleyi okuyun: Konveyör sistemlerinin enerji kullanımı nasıl azaltılır.

Her türden konveyör sistemlerinin bakımı

Taşıma ekipmanı bir kez çalışır hale geldikten sonra, iyi çalışmaya devam etmesi zorunludur. Yüz binlerce dolar değerinde bir ekipmana sahip olmanın kimseye bir faydası yoktur. Çünkü ürünü besleyen konveyör bakım için kapalı. Konveyörler için sürekli bir önleyici bakım programı oluşturmak, tüm hattı kapatmadan önce olası sorunları yakalayarak arıza süresini kısaltmanın bir yoludur.

Önce konveyörlerin ne kadar çalıştığını düşünün. Daha sık çalışan konveyörler daha fazla servise ihtiyaç duyar. Bu nedenle, tüm tesis konveyörlerinin envanterini çıkarın. Tüm konveyör parçalarının marka ve modeli ve boyutları, motor tipleri ve uygun olduğunda rulman seri numaraları dahil olmak üzere önemli bilgileri kaydedin. Ardından, üreticilerin telefon numaralarını kaydederek tüm bakımları günlüğe kaydedin ve gelecekteki incelemeleri programlayın. Envanter veritabanı oluşturmanın doğru veya yanlış bir yolu yoktur. Tesis yöneticisinin istediği kadar basit veya kapsamlı olabilir. Amaç, konveyör filosunun kontrolünü ele geçirmek ve daha iyi performans ve çalışma süresi sağlamaktır.

Diğer Blog Yazılarımız

Talaş Konveyörümüz