Sanayi ve birçok endüstri alanında farklı iş kalıplarının kullanılması işlemlerin aksamadan yapılması adına son derece önemlidir. Kullanılan kalıpların sürekli eleman veya işçilik kullanılarak çevrilmesi işlerde ciddi aksamaların olmasına neden olacağından dolayı kalıp çevirme makinaları kullanılması en doğrusu olacaktır. Kalıpların kullanım durumlarına göre çevrilmesi ve istenen şekilde olması adına makinadan destek alınması son derece basit onaylar gerektiren bir işlemdir.

Bu sayede işlerde seri olunması ve istenen kalıpların üretim aşamasında çevrilmesi sağlanır. Kullanım amacı son derece faydalı olmasına karşılık her durumda kullanılır olduğunu söylemek yanlış olacaktır. Aksine kalıpların çevrilmesi için uygun sanayi kolunda ve kalıp kullanımında olması gereklidir. Ayarlamalar yapıldıktan sonra kalıpların çevrilmesi için başla ve bitir komutlarını uygulatma prensibine dayanan bir makinedir.

MESS iş güvenliğinin yıldızları yarışmasında 2021 yılı kazanları belli oldu. Bu yıl ödül alan firmalar arasında TKG Otomotiv ile birlikte geliştirdiğimiz Rulo devirme çevirme makinamız  500-1499 Çalışanı Olan İş Yerleri Tavsiye Edilen Uygulama seçildi. linkte yarışma ve diğer ayrıntıları görebilirsiniz. MESS İsg Yarışmaları 2021

Mermer çevirme makinaları nasıl çalışır merak ediyorsanız bu yazı tam size göre

kalip cevirme 4 scaled

kalıp çevirme makinası

Kalıp Çevirme Makinaları Ne İşe Yarar?

Kalıpların kullanımı hangi sanayi veya endüstri kolu olursa olsun uygun olmadıktan sonra mümkün hale gelmeyecektir. Kalıpların çevrilmesi için yapılması gereken işlemleri yapan ve basit sistemle çalışan bir makine olması ortaya çıkacak ürünlerin daha seri ve hızlı bir şekilde yapılmasına olanak tanır.

Bunun için kalıpların çevrilmesi, baskı veya üretim yapılması, ağır malzemelerin içinde bulunması gibi durumlarla karşı karşıya kalınır. Kalıpların kullanımı her üretim için zorunlu olduğunda ise makina kullanmanın ne kadar önemli olduğu bir kez daha anlaşılır.

Kalıp Çevirme Makinası Nasıl Kullanılır?

Makine üretim ve aşamalarına bakıldığında kullanımı kolay bir araç olduğunu anlamak mümkündür.

Kullanıcıların makinayı çalıştırmak için aşağıdaki adımları takip etmesi gerekir:

  • Kalıpların çevrilmesi gerektiğinde gerekli onay tuşuna basılmalıdır,
  • Onay tuşu kalıbın basınç etkisi ile itilmesini sağlar,
  • İtilen kalıplar çevrilmek üzere düzeneğin üzerine gelir,
  • Düzenek sayesinde çevrilmesi mümkün olur.

Kalıbın birkaç küçük işlem aşamasından sonra istenen şekilde çevrilmiş olduğunu anlayabilirsiniz. Zaman ve hız konusu kalıpla da doğru orantılı olduğundan net bir şey söylemek son derece zordur.

Kalıp Çevirme Makinasının Çalışma Prensibi Nasıldır?

Çalışma prensibine bakıldığında temelde makinenin basınçla çalıştığına odaklanılmalıdır. Basınç gerekli olduğundan kalıp çevirmek için gerekli olan onayın alınması adına kullanıcının başlat düğmesine basması gerekir. Ardından basma ile birlikte basınç ve kuvvet üretilir.

İteklenerek veya basıncın durumuna göre kalıpla alakalı değişim için uygun yere gelinceye kadar kuvvet uygulanması sağlanır. Son olarak kalıbın ayarlanan şekilde döndürülmesi sağlanmış olur. Çalışma mantığı ve prensip açısından da anlaşılması kolaydır. Kullanımı da aynı şekilde paralellik gösterir.

kalip cevirme 5 scaled

kalıp çevirme makinası

Kalıp Çevirme Makinesi Kullananların Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

Kalıp çevirme makinası kullanacak olan kişilerin ilk olarak bu konuda gerekli tecrübeye sahip olması gerekir. Ardından kalıpların çevrilmesi için kullanılacak olan makinenin onay verildikten sonra gerekli olan tedbirlerin alınması ile birlikte uzaktan gözetlenmesi en doğrusudur. Herhangi bir kaza veya farklı bir olasılık da ortadan çıkmış olur.

Kalıp Çevirme Makinasının Kullanıcılara Faydası Nedir?

Kullanımı ve prensipleri konusunda meraklarını gidermek isteyenlerin kullandıkları makinenin faydası konusunda çoğu zaman habersiz oldukları görülür. Bunun için kullanıcıların ağır veya sürekli değişim gerektiren kalıpların manuel olmayan bir şekilde çevrildiği bilinmelidir.

Böylece kullananların iş akışında kolaylık olacağı ve zaman kaybetmenin de önüne geçileceği anlaşılmış olur. Kullananların gerekli eğitim ve kullanım konusunda talimat almaları da önemlidir. Kalıpların çevrilmesi için ek olarak birini çalıştırmak bile yeterli gelmeyeceğinden bu şekilde bir makine kullanmak daha iyi sonuçlar alınmasına olanak tanır.

Kalıp Çevirme Makinası Kullanmak Zor Mudur?

Birçok alanda kullanılmasından ve faydalı olmasından dolayı kolay olup olmadığı sorgulanabilir. Ama eğitim alınınca kolay ve faydalıdır.

İmalatınız yaptığımız makinalarımızı görebileceğiniz Youtube Kanalımız