Sac levha düzleştirme, sermaye malları üreticilerinin gerektirdiği yeni performans ve kalite standartlarına uyum sağlamak için tarih boyunca sürekli olarak gelişmiştir. Doğrultma işlemi, düz bir sac metal elde etmek için gerekli olan üç aşamadan ilkidir ve en basit ve en ucuz olduğu için en çok talep edilenidir.

BAST TR SH 2 3

Bu yazı ilginizi çekebilir. Meşe Makine Bursa Makine Fuarında Patentli Makinası Bast’ı Sundu

Teknoloji

Düzleştirme, düzleştirilecek bobinin kalınlığına göre değişen, farklı çaplardaki bir dizi rulodan geçirilerek düz sac metal elde etmek için çok basit ve hızlı bir işlemdir. Bu ruloların çapları 65 mm, 80 mm, 100 mm veya 130 mm olabilir. En iyi çapın seçimi, esasen metal genişliğine ve elde edilmek istenen düzlük derecesine bağlıdır. Normalde bu çaplar, 0,5 mm ila 6,35 mm arasında değişen bir genişlik aralığı için kullanılır, ancak daha ince malzemelerin daha kalın malzemeler için gerekenden daha fazla rulo gerektirdiği de doğrudur.

Özellikler

Düzleştirici, işlenecek malzemenin genişliğine ve türüne bağlı olarak çapı iyi bir sonuç elde etmede temel olan merdaneleri aracılığıyla malzemelere “alternatif plastik deformasyonlar” uygulayan çok silindirli bir makinedir.

Merdaneler her zaman sayıca tektir ve iki sıra halinde düzenlenmiştir: alt sıra daha fazla merdane içerir ve üst sıra, sac üzerindeki basıncı manuel veya otomatik olarak ayarlanabilir.

Alt merdaneler normal olarak, sac levha düzleştirme işleminde sacı itmek için gerekli gücü sağlayan bir dişli motor tarafından motorize edilirken, üst merdaneler nötr olarak çalışır ve sac üzerine uygulanan basınçtan sorumludur, böylece elde edilecek düzlük derecesini belirler. . Operatöre en uygun dereceyi seçme görevi verilmiştir ve bu nedenle deneyiminin yanı sıra iyi bir bobin ve tesis sertliği seçimi fark yaratabilir.

En çok kullanılan rulo düzeni BAST modellerinde 3+2, LTC modellerinde 4+3 ve LTC plus modellerinde 5+4’tür. Ancak Camu’nun esnekliği, müşterimizin özel ihtiyaçlarına göre en iyi çözümün tasarlanmasına olanak tanır.

Maksimum verim sağlamak ve son üründe herhangi bir iz veya leke oluşmasını önlemek için farklı bir malzeme türüne geçmeden önce düzleştiriciyi dikkatlice temizlemeniz önemle tavsiye edilir.

bast 1 1

Düzleştirme

Sac levha düzleştirme makinesi sacın boyuna yönündeki metal eğriliğini düzeltmek için tasarlanmıştır ve diğer deformasyonları düzeltmek için tasarlanmamıştır.  Metal bobin eğriliği, metalin bobine sarılması sonucu oluşur.

Neden düzelsin?

Şerit kesimden sonra düzleştirilmemişse şeritten elde edilen parçalar bobinin eğriliğini korur.
Bu eğrilik sonraki çalışma süreçlerinde veya montajda çok büyük problemlere, operatörü parçayı atmaya zorlayan problemlere neden olur. Doğrultma bu sorunları ortadan kaldırır.

Ek olarak, düzleştirilmemiş şerit aşağıdaki sorunları da ortaya çıkarabilir:

  • kalıp üzerindeki etki;
  • zımbalara karşı kazıyın;
  • Yanlış besleme;
  • iş parçasını ve artıkları çıkarmada zorluk;

Bu problemler en çok kademeli ve daha karmaşık kalıp kullanıldığında belirgindir. Bu durumlar sık ​​üretim duruşlarına, yüksek bakım maliyetlerine, teslimatlarda gecikmelere, zımba ve kalıp kırılmalarına neden olur.
İyi bir düzeltme ile bu sorunların neredeyse tamamı önlenebilir.

Doğrultmanın , aşağıdakileri yapmanıza izin verdiği için beslemede de avantajları vardır :

  • şeridin kalıba daha iyi nüfuz etmesi
  • daha iyi besleme kalitesi. Şerit üzerindeki merdaneler tarafından kurulan doğrultma, tabakanın kırışıklık oluşturma eğilimini azaltarak kalite ve düzgün beslemede bir gelişme sağlar.
    Bu etki kısa süreli olduğu için fayda sağlamak için düzleştiriciyi presin önüne yerleştirmek gerekir.

Meşe Makina BAST Sac Düzleştirme makinesi ile, bobinlerin üretim sürecindeki sorunları önlemek için ideal bir çözüm olan eksiksiz bir doğrultma makineleri yelpazesi üretir: kesme, bükme, presleme ve kesme. Aslında, haddeleme hatları tarafından üretilen saclarda genellikle düzlemsel olmama nedeniyle kusurlar bulunur: sonraki süreçleri etkileyerek üretimde maliyetli gecikmelere neden olurlar.

BAST doğrultma makineleri serisi, olası eğrilikleri ve sac dalgalanmalarını ortadan kaldırarak maliyetleri ve müşteri sorunlarını azaltır. Çok silindirli doğrultma ekipmanımız, malzemeyi “dönüşümlü deformasyonlara” tabi tutarak çalışır: işlenen malzemenin kalınlığına ve türüne göre mükemmel bir sonuç elde etmek için silindirlerin çapı ve aralığı önemlidir. BAST doğrultma makineleri, metal sacın her türlü eğriliğini ve dalgalanmasını ortadan kaldırabilir. Motorlu merdanelerle değişen, başarılı bir plastik deformasyon işlemi ile: daha kalın saclar için ince ve küçük malzemeler söz konusu olduğunda daha fazla sayıda merdane.

Her makine, işlenen malzemenin kalınlığına ve türüne göre uyarlanır. İstenilen genişlik ve kalınlıktaki sacların işlenmesi için 5, 7, 9 silindir konfigürasyonu (alttakiler hidrolik kontrollü) ile tasarlanmış ve üretilmiştir.

BAST sistemi 4 üst doğrultma silindiri ve 5 alt silindirden oluşur. Ayrıca, giriş ve çıkış tarafında makinenin her bir parçası için ikişer adet olmak üzere sacı sıkıştıran 4 silindir içerir.