Konveyör Sisteminin Muayenesi Yazımız (Güncellendi Ocak 2023)

Konveyör Sistemi Nedir

Konveyör sistemi, belirli bir rota üzerinde hareket ettirilen ve malzemelerin veya ürünlerin taşınmasını sağlayan bir mekanik sistemdir. Konveyör sistemi, genellikle bir bandın veya kayışın üzerinde dönen bir dizi pulley veya rol ile çalışır. Bant veya kayış, malzemeleri taşımak için hareket ettirilir ve konveyör sistemi aksamları, bandın veya kayışın desteklenmesini ve yönlendirilmesini sağlar. Konveyör sistemi, endüstriyel üretim, depolama ve nakliye gibi birçok farklı alanda kullanılır.

Bir konveyör sisteminin muayenesi için aşağıdaki adımlar takip edilmelidir:

 1. Güvenliğin kontrolü: Çalışma alanındaki güvenlik için gerekli olan koruyucular, etiketler ve uyarı işaretlerinin varlığını kontrol edin.
 2. Elektriksel bağlantıların kontrolü: Konveyör sistemi elektrik beslemesi ve kontrol sistemlerinin doğru bir şekilde bağlandığından emin olun.
 3. Bant kontrolü: Bantın gerilimi, kaydırma ve gerilme rijitliğinin doğru ayarlandığından emin olun.
 4. Rulo ve pulley kontrolü: Ruloların ve pulleylerin düzgün çalışmasını ve hasarlarını kontrol edin.
 5. Konveyör sistemi aksamlarının kontrolü: Konveyör sistemi aksamlarının (örneğin, konsol, destek, vb.) doğru bir şekilde montaj edildiğinden ve hasarlarının olup olmadığından emin olun.
 6. Malzeme akışının kontrolü: Konveyör sistemi malzemelerin doğru bir şekilde akışını ve malzeme kilitlenmesi gibi problemlerin varlığını kontrol edin.
 7. Otomasyon sistemlerinin kontrolü: Konveyör sistemi kontrol sistemlerinin doğru bir şekilde çalıştığından ve gerektiğinde uyarı verdiğinden emin olun.

Sistemin boyutuna, karmaşıklığına ve kullanımına bağlı olarak , eşit aralıklarla denetim ziyaretleri, konveyör sistemi yaşlandıkça yıldan yıla değişiklik gösterebilir . İlk ziyaret genellikle anlaşmanın kabulünden itibaren 3 ay veya son CSL incelemesinden sonraki birkaç ay içinde olacaktır.

Bir konveyör sistemi tedarikçisi, normalde maliyetlerini bakım hizmeti sözleşmesine dahil olan tüm konveyörlere tam ve engelsiz erişime dayandırır ve erişim gecikmeleri ve önceden kararlaştırılan (Zaman ve Malzemeler) uyarınca ayrı olarak ücretlendirilen bekleme süreleri nedeniyle ek maliyetler içerebilir. ) oranı.

Herhangi bir parça üzerinde konveyör sisteminin ardından değiştirilmesini orada gerektirecek şekilde tespit edilmiş ve sistemin kurulumu ve geçişin tamamlanması sağlanmalıdır önerilen yedek parçalar listelerine göre müşteri tarafından tutulan yedek bir stok çekilecek. Müşteri , kendi sahasındaki yedek parçaların miktarlarının sipariş edilmesi, depolanması ve muhafaza edilmesinden sorumlu olacaktır.

Ziyaret sırasında değiştirme mümkünse ( konveyör sistemi daha uzun süre durdurulabilir ve parçalar mevcutsa), bu normalde o sırada gerçekleştirilecek ve onarım ve kullanılan parçalar için ek süre not edilecek ve ücretlendirilecektir. buna göre muayene ziyaretinin maliyetine ek olarak.

Mı bir konveyör sistemi (mümkündür ya da değil erişim yoluyla acilen gerekmektedir, ve daha fazla çalışma ziyaret anda uygulanabilir değildir parçalar yok olma), bu, normal olarak kabul zaman ve ek olarak ayn bir ile gerçekleştirilecektir, onarım için saatler (artı herhangi bir seyahat süresi ve masrafları), muayene ziyaretinin maliyetine ek olarak kaydedilecek ve buna göre ücretlendirilecektir.

Konveyör sistemi tedarikçisi ek bir maliyet müşterisi veya konveyör tedarikçi tarafından ya sağlanabilir üst düzey konveyör ulaşmak için erişim ekipmanı gerektirebilir.

Çoğu konveyör sistemi tedarikçisi, her ziyaretten sonra bulgularının bir raporunu sunar ve müşteriye onarım gerektiren veya değiştirilmesi gereken herhangi bir öğeyi (ziyaret sırasında kendilerine katılmadıkları varsayılarak) vurgular. Tüm denetim / onarım ziyaretlerinin zamanları ve süreleri normalde konveyör sistemi tedarikçilerinin müşteri bilgileri için standart zaman çizelgelerine kaydedilecektir.

Konveyör ve Bantlı İleticiler Periyodik Muayenesi

Konveyör bant sisteminin zincirli, rulolu, titreşimli, bantlı, vidalı, bakla zincirli, slat, flex, eğimli,  ve teleskobik olmak üzere bir çok çeşidi bulunmaktadır. Sabit ve taşınabilir olarak üretilen konveyör bant sistemlerinin mutlaka bakım ve kontrolleri yapılmalıdır. Periyodik kontrolü yapılmayan konveyör sistemler da aşağıda belirttiğim gibi riskler ortaya çıkarabilir.

 • Elektriksel tehlike
 • 22Mekanik tehlike
 • Yangın tehlikesi
 • Yüklerin düşme tehlikesi

Konveyör bant sistemi “İş ekipmanları kullanımında sağlık ve güvenlik şartları yönetmeliği” ne tabiidir. Özellikle madenler de risk teşkil ettiği için “Maden iş yerlerinde iş sağlığı ve güvenliği” ilgili maddelerine göre kontrolleri yapılmalıdır. Bu yönetmelikler çerçevesinde yapılan kontroller ile konveyör bant sistemleri daha uzun süre güvenli olarak çalışır.

konveyör yükleyici

Konveyör sistemi muayeneyi gerçekleştirmeden önce

Yerçekimi, Güçlendirilmiş Makaralı ve Zincirli konveyörler – paket işleme.

Tahrik, zincir / zincir gergisi ve kayış kayışlarına erişim sağlamak için herhangi bir elektrikli makaralı veya zincirli konveyör sisteminde , gerektiğinde kontrol etmek / yeniden germek / yağlamak için güvenlik koruyucuları çıkarılır.

Konveyör sisteminin tasarımına bağlı olarak, makaralı tahrik kayışlarının, Hat şaftının ve yataklarının durumu artı makaraların ve zincirlerin durumu gibi aşınacak şekilde tasarlanmış farklı değiştirilebilir parçaların kontrol edilmesi gerekir.

Üzerinde herhangi bir pnömatik cihazlar konveyör sisteminin pnömatik silindirler, Transfer, İstifleme anahtarları ve hat frenler bıçak durdurma tertibatları gibi solenoid vana ve boru olan aşınma ve hava sızıntılarını kontrol edilir.

Zincirli konveyörler, zincirlerde, aşınma şeritlerinde, dişlilerde ve zincir gergilerinde olası aşınma / hasar için farklı kontrollere ihtiyaç duyar.

Tahrik motoru / dişli kutuları, ister 3 fazlı isterse 24 volt motorlu makaralı tip olsun, gevşek kablolar, aşırı ısınma veya herhangi bir dişli kutusu yağ sızıntısı olmadan konveyör çerçevesinde güvenli olduklarından emin olmak için kontrol edilir.

Yerçekimi silindirleri, kızak tekerlekleri, ölü plakalar, kılavuz raylar, uç durdurucular, paket konumlandırma kılavuzları gibi yardımcı ekipmanlar da sorunlar için kontrol edilir.

 

Bantlı konveyörler – paket işleme.

Herhangi bir bantlı konveyör sisteminde , tahrik silindiri ve kayış gerdiriciye erişim sağlamak için güvenlik koruyucuları, kontrol etmek ve gerektiğinde yeniden germek için çıkarılır.

Bantlı konveyör sisteminin tasarımına ve türüne bağlı olarak, bantlamanın kendisinin durumu, uç terminal makaraları ve kayışın üzerinden geçtiği kaydırıcı / makaralı yatak gibi farklı hareketli parçaların kontrol edilmesi gerekir.

Bir bantlı konveyör sisteminde , aşırı aşınmaya neden olabilecek kaymayı önlemek için doğru gerginlik açısından görsel ve fiziksel olarak kontrol edilir; “ray dışına çıkma”, bir tarafa sürüklenip kenarına zarar vermemesini sağlamak için. kayış ve kayış eklemi ayrılmıyor.

Kayışlı konveyör sisteminde ayrıca tahrik / gergi / izleme tamburları için makaralı rulmanların ve yağ sızıntıları ve / veya aşırı gürültü için tahrik ünitelerinin durumu da kontrol edilir .

Tahrik motoru / dişli kutuları, ister 3 fazlı isterse 24 volt motorlu makaralı tipte olsun , gevşek kablolar olmadan ve aşırı ısınmadan konveyör çerçevesinde güvenli olduklarından emin olmak için kontrol edilir.

Bir bantlı konveyörde, tahrik ucundaki uç terminal makaraları, normal olarak, taşıma kayışını kavramak için çevrelerinin etrafına tam genişlikte bir kayışla sarılı şekilde geciktirilir ve bu ayrıca gevşemediği ve herhangi bir dikkat gerektirip gerektirmediği kontrol edilir.

Kayış destek silindirleri, kayış kızak plakaları, korkuluklar, uç durdurucular ve paket konumlandırma kılavuzları gibi yardımcı ekipmanlar da sorunlar için kontrol edilir.

 

Makaralı ve zincirli konveyörler

Tahrik ve zincir / zincir gergisine erişim sağlamak için herhangi bir elektrikli makaralı veya zincirli konveyör sisteminde, gerektiğinde kontrol etmek / yeniden germek / yağlamak için güvenlik koruyucuları çıkarılır.

Ayrıca, tahrikli bir makaralı sistemde, zincir dişlisini tahrik eden zincirleri koruyan ve örten kapaklar, personel için herhangi bir güvenlik sorunu olmadığından emin olmak için kontrol edilir.

Konveyör sisteminin tasarımına bağlı olarak, makaralı rulmanlar, taşıyıcı zincir kılavuzları / aşınma şeritleri, zincir gergileri, zincir dişlileri ve yatakları, zincir aşınması ve genel durum gibi aşınacak şekilde tasarlanmış farklı değiştirilebilir parçaların kontrol edilmesi gerekir. Hasarlı makaraların veya gevşek zincirlerin kontrolü makaraların ve taşıyıcı zincirlerin durumu.

Hem makaralı konveyörler hem de zincirli konveyörlerdeki konumlandırma durdurma / kılavuz tertibatları ve yön değişikliği yükseltme / alçaltma transferleri , tüm pnömatik silindirler, solenoid valfler ve borularda olduğu gibi aşınma ve hava sızıntılarına karşı kontrol edilir.

3 fazlı / 415 voltluk motor / dişli kutusu üniteleri, paletler vb. Gibi bir ton veya daha fazla büyük, hacimli ve ağır eşyaların taşınması için her zaman ağır hizmet konveyörlerinde kullanılır. Bunlar, yağ sızıntıları veya aşırı gürültü açısından incelenir ve emin olmak için kontrol edilir. gevşek kablolar olmadan ve aşırı ısınmadan konveyör çerçevesinde sabitlenir.

Forklift bariyerleri, personel güvenlik çitleri, kılavuz raylar, uç durdurucular ve konumlandırma kılavuzları gibi ağır hizmet konveyör sistemindeki yardımcı ekipmanlar da sorunlara karşı kontrol edilir.

 

Spiralli Asansörler ve Dikey asansörler.

Spiral asansörler , taşıma ortamı olarak plastik bir çıta zinciri kullanır; bu zincir, tüm çıtaları birbirine bağlayan plastik bir kılavuzda çalışan entegre bir çelik zincire sahiptir ve bunun için yağlama ve doğru gerginliğin kontrol edilmesi ve gerekirse ayarlanması gerekir.

Ayrıca, bazı spiral asansörlerde , spiral yükselticinin hizalı değilse çalışmasını önlemek için zincir üzerindeki iki noktayı sensörlerle senkronize etmek için standart olarak takılmış zincir germe sensörleri bulunur, bu nedenle herhangi bir zincir gerilmesinin durma meydana gelmeden önce düzeltildiğinden emin olmak için kontrol edilmesi gerekir.

Spiral çıtalar, zincir kılavuz tekerlekleri, aşınma kılavuzları, transfer silindirleri ve tahrik bantları gibi hasar / aşınma açısından görsel olarak incelenir ve gerekirse değiştirilir.

Bir üzerinde dikey kaldırma , asansör taşıyıcı grubu ve entegre bir kayış veya silindir taşıyıcı koruma herhangi bir personelin güvenliği ve bütünlüğüne iken hizalama ve hasar kontrol edilir ve güvenlik kilitleri da denetlenir.

As Spiral ve Dikey asansörler birkaç asma kat seviyelerine veya havai bir fabrika zemin üzerinde öğeleri kaldırmak içindir, 3 faz / 415 voltluk motoru / şanzıman üniteleri dolayı her zaman sürtünmeyi aşmak için gerekli güç miktarına için kullanılır.

Bunun nedeni, spiral bir asansörde olduğu gibi çok sayıda ürünün sürekli olarak veya Dikey bir kaldırmada tek ağır ağırlıkların taşınmasıdır .

Her asansördeki bu motor / dişli kutusu üniteleri, yağ sızıntıları veya aşırı gürültü açısından incelenir ve gevşek kablolar olmadan ve aşırı ısınmadan asansör çerçevesi üzerinde güvenli olduklarından emin olmak için kontrol edilir.

 

Elektrikli aletler.

Her konveyör sisteminde , ürünlerin hareket / sınıflandırma yönü ile ilgili kararların alındığı alanları kontrol etmek için, uzunluğu boyunca stratejik noktalarda motorlar, fotosel sensörler, barkod tarayıcılar, solenoidler, RFID okuyucular, görüş sistemleri vb. Gibi elektrikli cihazlar bulunur ve bu nedenle kontrol edilmelidir. Hasarlı veya yanlış hizalanmamalarını sağlamak için.

Elektrikli öğeler bir denetim kapsamında ele alınabilir ve uygun niteliklere sahip bir mühendis, değiştirme veya onarımı üstlenecek ve rapordaki açık öğeleri not edecektir.

Motorlar, fotoseller, solenoidler, makaralı sensörler vb. Gibi tüm elektrikli cihazları bağlayan kablolar, tüm konveyör sisteminin etrafından dolaşır, bu nedenle hasar açısından incelenmeli ve kablolar konveyör çerçevesine / kablo kanalına sabitlenmelidir.

Ana konveyör sistemi elektrik kontrol panosu şerit (ler) i hasar açısından kontrol edilmeli ve ister panel kapısına ister uzak bir kaide üzerine monte edilmiş olsun, dokunmatik ekran HMI (İnsan Makine Arayüzü), operasyonel / çalışmadaki azalmalar hakkında bilgi için sorgulanmalıdır. performans hacimleri ve herhangi bir arıza teşhis sorunu olup olmadığını kontrol etmek için.

 

Yazılım.

Konveyör sistemi tamamen devreye alındığında ve çalışır durumda olduğunda herhangi bir yazılım sorunu nadirdir, ancak WMS / WCS / SCADA sistemleri gibi yazılım arayüzleri , herhangi bir sorun bildirilirse veya herhangi bir operasyonel felsefe değişikliği gerekirse kontrol edilmelidir.

Yerinde yazılım eğitimi normalde , gerekirse konveyör sistemi tedarikçisi tarafından , genellikle ek bir maliyetle sağlanabilir .

 

Arızalar için acil durum çağrısı.

Çoğu konveyör sistemi tedarikçisi , tercihen o sahadaki konveyör sistemini bilen uygun bir mühendisin mevcudiyetine ve konumuna bağlı olarak, bu tür bir çağrıya mümkün olan en kısa sürede katılmayı amaçlayan bir acil durum çağrısı hizmeti sağlar .

Acil durum çağrı ücretleri, normalde sahada geçirilen süre artı gerekirse yedek parçaların maliyeti ile birlikte sahaya gidiş geliş süresine bağlıdır ve tedarikçi ile kararlaştırılan önceden kararlaştırılmış fiyatlara ve koşullara tabi olacaktır.

Diğer Blog Yazılarımız

Talaş Konveyörümüz