Otomotiv sektöründe kullanılan plastik malzemelerin işlenmesi için çeşitli makinalar kullanılıyor. Otomotiv sektöründe, boru kaynak ve boru kesim makinalarının öneme çok büyüktür. Boru kaynak makinaları otomotiv parçalarının üretimi için etkili çözümler sunuyor. Boru yapıştırma makinaları, otomatik yapıştırma makinalarıdır ve boru ürünlerinin hızlı yapıştırılmasını sağlar. Otomotiv plastiği olarak kullanılan pvc ve çeşitli ürünlerin basınç dirençlerine göre daha dayanıklı olarak birleştirilmesini sağlıyor. Otomotiv Sektöründe Boru Yapıştırma Makinası Hakkında Bilmek İstedikleriniz için bu yazıyı okuyabilirsiniz.

20200610 151938

Bu yazı ilginizi çekebilir. Otomotiv Sektöründe Boru Kesim Makinası Hakkında Bilmek İstedikleriniz

Otomotiv Sektöründe Boru Yapıştırma Makinası Hakkında Bilmek İstedikleriniz

Otomotiv sektöründe ihtiyaç duyulan tüm malzemelerin üretilebilmesi için çeşitli makine sistemleri kullanılıyor. Boru yapıştırma makinası, plastik ürün türlerine göre ayar yapılır ve yüksek ısıda sağlam ve sıvı akışında kısıtlama olmayacak şekilde yapıştırılmasını sağlar. Otomotiv araçlarında kullanılan boru parçalarının öncelikle dayanıklı malzemelerden üretilmesi gerekiyor. Otomatik boru yapıştırma makinası ile her türlü plastik boru malzemeleri araçların verimli çalışmasını sağlayacak şekilde yapıştırılır. Yapıştırma sonra sıvı ya da hava sızıntısı durumu yaşanmamaktadır.

Boru Yapıştırma Makinası Nasıl Çalışır?

Boru yapıştırma makinalarının çalışma prensipleri kullanıldıkları sektöre ve yapıştırılacak boru malzemesine göre değişebiliyor. Boru yapıştırma makineleri, elektrik enerjisi ile boru malzemelerinin yapıştırılmasını sağlayacak yüksek ısı derecesine ulaşır. İstenilen ısı düzeyine ulaşıldığında boru birleştirme bölümleri cihaz üzerindeki yerlerine yerleştirilir. Kaynak kafası ile boru birleştirme yerinde plastiğin eritilmesi ile kaynağın yapılması sağlanır. Çalışma prensipleri yapıştırılacak boru malzemesi türüne göre lehim kaynak, sürtünmeli plastik kaynak, lazer plastik kaynak şeklinde farklılık gösteriyor.

Boru Yapıştırma Makinası İle Neler Yapabilirsiniz?

Boru yapıştırma makineleri, teknoloji sayesinde geliştirilmiştir ve otomotiv sektöründe plastik işleme işlemlerinin birçok aşamasında kullanılmaktadır.

Boru yapıştırma makinesi ile yapılabilecekler şunlardır;

 • Boruların kaynak yöntemi ile birleştirilmesi,
 • 450° ısıdaki eritme kalıbındaki malzemelerin yapıştırılması,
 • Yapıştırılacak yüzey eritilir, üzerine konulan ve baskı uygulanan malzemenin yapıştırılması sağlanır.
 • Boru yapıştırma makinelerinin özelliklerine göre yapılabilecek işlemler farklı olabilirken hızlı yapıştırma imkanı sunacaktır.

İmalat Prosesinize Boru Yapıştırma Makinasını Nasıl Entegre Edebilirsiniz?

Boru yapıştırma makinelerinin imalat prosesine entegre edilebilmesi, makinanın özelliklerine bağlıdır. Bilgisayar programlı boru yapıştırma makinelerinin otomasyon sistemine entegre edilmesi çeşitli yazılım araçları yapılabilir. Manuel olarak kullanılan makinelerin entegresi yine manuel olarak yapılır. Her makinenin sahip olduğu çalışma prensibi ve teknik özellikleri entegre işlemlerinde belirleyici olacaktır.

Otomotiv Plastiği İşleme Makinaları

Otomotiv sektöründe kullanılan plastik ürünlerin işlenmesi için iki tür makine kullanılmaktadır. Plastik işlem işlemleri, kesme ve yapıştırma şeklinde uygulanıyor. Kullanılan makinalar şu başlıklar altında gösteriliyor.

 • Boru kesme makinası,
 • Boru yapıştırma makinası,

Endüstriyel olarak üretilen boru malzemeleri, araçlarda kullanılacakları bölümlere göre şekillendirilir ve boru kesme makinası ile kesilir. Kesilen borular, araç sistemlerine uyumlu olacak şekilde birbirleri ile birleştirilir. Birleştirme işlemleri boru yapıştırma makinaları ile hem hızlı hem de daha dayanıklı bir şekilde yapılır.

Boru Yapıştırma Makinası Tasarımları

Otomotiv sanayinde plastik işleme ve boru yapıştırma makinalarının tasarımları, istenilen yüksek verimliliğin elde edilebilmesi için uzman mühendislik bilgisine dayanarak yapılmalıdır. Otomotiv sistemlerinin hatasız ve yüksek verimde çalışabilmesi için boru yapıştırma işlemlerinin yüksek basınca dayanıklı olarak yapılması gerekiyor. Bunun için boru yapıştırma makinaları da hata payı olmadan yüksek kalite özelliğine sahip olmalıdır.

Günümüzde, tüm sektörlerde olduğu gibi otomotiv sektöründe de tam otomatik boru yapıştırma makinası modelleri kullanılıyor. Yapıştırılan borular basınç testinden geçirilir ve en az 8 bar basınca dayanıklı olması sağlanır. Boru yapıştırma makinaları boru malzemesine göre özel ayarların yapılmasını ve dayanıklı yapıştırma işlemlerinin gerçekleştirilmesini sağlar.

Plastik işleme makineleri sanayi imalatı neleri içerir?

endüstri tanımı

Endüstri, plastik ve kauçuğun işlenmesi veya işlenmesi için makineler üreten makine mühendisliği şirketlerini içerir. Endüstri ürünleri, her şeyden önce, plastik ve kauçuktan mamul ürünlerin üretimi için makineleri ve ayrıca makine bileşenlerini içerir. Sert kauçuk veya sert plastiklerin soğuk işlenmesine yönelik makinelerin üretimi ise sanayinin faaliyet alanına girmemektedir.

endüstri ürünleri

 • Makine parçaları
 • ekstrüder
 • enjeksiyon kalıplama makineleri
 • şişirme makineleri
 • Hücresel plastik veya kauçuk üretimi için makineler
 • vakum şekillendirme makineleri
 • Kauçuk veya plastik işlemek için diğer makineler
 • Kalıplanmış parçaların üretimi için diğer makineler

İmalatınız yaptığımız makinalarımızı görebileceğiniz Youtube Kanalımız