Üretim sürecinize otomatik makineler dahil ediyorsanız, ekipmanınızın bakımını yapmak için zaman ayırmanız önemlidir. Makine üreticileri, makinelerinizi yıllarca çalışır durumda tutmanın en iyi yolunun düzenli bakım olduğunu bilirler. İşte makine bakımı söz konusu olduğunda akılda tutulması gereken 5 ipucu.

 

makina imalatı sektörü

makina imalatı sektörü

1. PROAKTİF OLUN

Bir makineyi zaman içinde korumanın en iyi yolu, bakımının düzgün bir şekilde yapıldığından emin olmaktır. Tüm ekipmanlarınız temiz ve bakımlı bir alanda çalıştırılmalıdır. Bazı işler doğası gereği dağınık olsa da, hem ekipmanınızın hem de etrafındaki alanın düzenli olarak temizlenmesi, gereksiz kalıntıların işleri tıkamasını önleyecektir.

Taşlama veya kazımayı önlemek için makineler uygun şekilde yağlanmalıdır. Rutin PM kontrolleri, makine sağlığının izlenmesine ve sorunların erkenden tespit edilmesine yardımcı olur. Bir şeylerin yanlış gittiğini düşünmeye başlarsanız, daha sonra değil daha erken araştırmaya değer.

2. BASINÇ NOKTALARINIZI BİLİN

Her makinenin kullanım ömrü boyunca sorunlarla karşılaşma olasılığı en yüksek olan alanları anlamak önemlidir. Paramount’ta uzun ömürlü makineler üretiyoruz, ancak her makine rutin bakım gerektiriyor.

Basınç noktalarınızı bilmek, sorunları ortaya çıkmadan önce tahmin etmenin harika bir yoludur. Örneğin, makinenizin belirli parçaları çok fazla güç veya baskıya maruz kalıyorsa, bu parçaların çatlama veya bükülme olasılığı diğerlerine göre daha yüksek olabilir. Bir makinenin ne zaman kırılacağını bilmenin bir yolu yoktur, ancak yine de en yaygın olasılıklara hazırlanmak iyi bir fikirdir.

3. ÇALIŞANLARINIZI EĞITIN

Bir makineyle etkileşime giren her çalışan, makinenin içini ve dışını nasıl kullanacağını bilmelidir. Eğitimsiz bir çalışan, ekipmanınızda bir sorun olduğunda uyarı işaretlerini fark etmeyecektir. Erken bir uyarı işareti fark edilmezse, planlanmamış arıza sürelerine yol açabilir.

Çalışanlar makine performansı ve çıktı kalitesi açısından da nelere dikkat etmeleri gerektiğini bilmelidir. Bir çalışan bir makinenin ne üretmesi gerektiğini bilirse, nihai üründe bir arızaya işaret edebilecek herhangi bir aksaklığı fark edecektir.

4. BIR PROGRAMINIZ OLSUN

Düzenli makine kontrolleri ve bakımı planlamak önemlidir ve daha da önemlisi, bu program makineyi kullanan herkes için erişilebilir olmalıdır.

En son isteyeceğiniz şey, bir işin ortasındayken bir makineyi bakım için çekmektir. Bir takvim herkesi aynı sayfada tutmalı ve çalışanlarınızın bir makineyi kapatılması gerekmeden hemen önce çalıştırmasını önlemelidir.

5. PARÇALARI EL ALTINDA BULUNDURUN

Elinizde yedek parça envanteri bulundurarak olası bir arızaya karşı hazırlıklı olmak önemlidir. Özel makineleriniz için hangi parçaları bulundurmanız gerektiğini öğrenmek için özel makine üreticileriyle çalışın.

STOKLAMAK IÇIN BIRKAÇ GENEL PARÇA OLABILIR:

  • Kaplinler
  • Konektörler
  • Sensörler
  • Yakınlık sensörleri
  • Silindirler
  • Sıvılar
  • Diğer yaygın aşınma bileşenleri